Rusya'dan ABD Büyükelçisi Sullivan'a protesto notası

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 23 Ocak'taki izinsiz gösteriler hakkında ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar nedeniyle ABD Büyükelçisi John Sullivan'a protesto notası verildiğini belirtti.

Rusya'dan ABD Büyükelçisi Sullivan'a protesto notası

Zaharova, Birinci Kanal'a verdiği demeçte, haftasonu Rusya'nın çeşitli kentlerinde muhalif isim Aleksey Navalnıy'ın destekçileri tarafından düzenlenen izinsiz gösteriler hakkında ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan paylaşımları eleştirdi.

Amerikan elçiliği tarafından paylaşılan materyalleri Rusya'nın iç işlerine doğrudan müdahale olarak gördüklerini kaydeden Zaharova, ABD tarafını Rus yasalarına uymaya davet etti.

ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını ve Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un ABD'li diplomatla bir görüşme yaptığını aktaran Zaharova, "Elçiliğin sosyal ağlarda ve internet kaynaklarında bir dizi Rus kentindeki izinsiz gösterileri destekleyen mesajlar paylaşması nedeniyle ABD tarafına kararlı protesto notası verildi" dedi. 

Doğal olarak ABD merkezli olan internet devlerinin çok aktif bir çalışma yürüttüklerini gördüklerini kaydeden Zaharova, "Bunlar sosyal ağ platformları, video platformlarıydı ve bu günlerde ve öncesinde çok sayıda yalan bilgi paylaştılar. Şu anda bu konular üzerinde çalışma yapıyoruz ve elbette bu çok ciddi sorunlar, ABD'lilerle yürüttüğümüz çalışmalarda ve uluslararası kurumlarda ele alınacak" diye konuştu.