Rusya’dan kritik S-400 açıklaması

Rusya devlet savunma sanayisi şirketi Rosoboronexport yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin daha fazla S-400 satışı için görüşme halinde olduğunu bildirdi. Ayrıca, füzeler de dahil S-400'ün tüm parçalarının Türkiye'ye teslim edildiği de duyuruldu.

Rusya’dan kritik S-400 açıklaması

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Rus askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye füzeler de dahil, S-400’lerin tüm unsurlarının sevkiyatının tamamlanıp tamamlanmadığı yönündeki soruya “Evet” yanıtını verdi.

Miheyev, “Lojistik ve sevkiyat konusunun üstesinden başarıyla geldik. 72 uçuş gerçekleştirildi. Her şey net bir şekilde yapıldı, hiçbir aksama olmadı” dedi.

Miheyev, sözleşmenin planlanan süreden önce yerine getirildiğini vurguladı.

Miheyev, Rusya ve Türkiye’nin şimdi yeni S-400’lerin sevkiyatının yapılması konusunu görüştüğünü ifade etti.

“Şimdi opsiyonu, finans modelini ve sevkiyat sürecini konuşuyoruz” diyen Miheyev, S-400’ün Türkiye’ye sevkiyatı sözleşmesi çerçevesinde üretimin yerelleştirilmesine ilişkin soru karşısında detay vermeyerek, “Üretimin yerelleştirilmesi programı nihai aşamadaki bir konu” ifadesini kullandı.

SOÇİ’DE MESAJ VERİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında yapılan Soçi görüşmesinin ardından yapılan açıklamalarda, iki ülke arasında savunma sanayisine ilişkin de yeni adımlar atılacağı belirtilmişti.