Rusya’dan Libya’ya yeni paralı asker sevkiyatı

Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın koordinasyonuyla, darbeci general Halife Hafter saflarında savaştırmak için Suriye'den Libya'ya paralı asker sevk etti.

Rusya’dan Libya’ya yeni paralı asker sevkiyatı

Londra merkezli Arab el-Cedid gazetesinin haberine göre, son üç gün içinde Suriye’den getirilen Rus paralı askerleri taşıyan, Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak, Bingazi Havalimanı’na indi.

BAE ve Mısır’ın koordinasyonuyla gönderilen paralı askerler, Moran ve Schit isimli iki güvenlik şirketinin çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Rus güçleri için çalışan bazı Suriye vatandaşları da, Libya’ya gönderildi.

Haberde ayrıca, Rusya’nın bu hamlesinin, “Libya’da, uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek veren Türkiye’ye karşı, elini güçlendirmeyi amaçladığı” ifade edildi.

LİBYA’DA SON DURUM

Ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan 2019’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Hedefine ulaşamayan Hafter, son olarak 12 Aralık 2019’da Trablus’a yönelik, “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti. Buna karşılık, ülkenin batısında, başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlik ilan edilmişti.

Hafter’i destekleyen yabancı savaş uçakları, geçen cumartesi Trablus’taki askeri bir okula, öğrencilerin yatış saati öncesi bahçede toplandıkları sırada hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda 30 öğrenci hayatını kaybetmiş, 33 kişi yaralanmıştı.

Hafter saflarında Rus şirketi Wagner Grup’a mensup paralı askerlerin sayısının giderek arttığına ilişkin çok sayıda haber, kamuoyuna yansımıştı.

WAGNER GRUBU NEDİR?

Halife Hafter saflarında savaşan Wagner Grubu’nun adı ilk Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde ayrılıkçı milisler ile Ukrayna Ordusu arasında yaşanan çatışmalarda duyuldu.

Rus ordusunun üniformasını taşımayan, kamuflaj kıyafetli Wagner Grup askerleri 2014 yılında Kırım’daki çatışmalar sırasında da sahneye çıktı.

Ardından Rus paralı askerler Suriye, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Venezuella gibi karışıklık yaşanan ülkelere gönderildi.

‘Putin’in özel ordusu’ olarak bilinen Wagner Grup, Rusya lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen ünlü Rus milyarder Yevgeniy Prijogin tarafından finanse ediliyor.

Moran Security Group adlı özel güvenlik şirketinin bünyesinde 2013 yılında Slav Kolordusu (Slavyanskiy Korpusk) adıyla faaliyete başlayan birlikte 267 sözleşmeli asker, Suriye’de petrol sahalarını ve boru hatlarını korumakla görevlendirildi.

Daha sonra bu ülkedeki iç savaşa da katılan birlik, önceden Rusya ordusunun istihbarat birimlerinde görev yapan eski yarbay Dmitriy Utkin’in komutasında Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda aktif rol üstlendi.

Rus basınında yer alan bazı haberlerde, Wagner Grubu’nun Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı hareket ettiği iddia edildi.

The Bell sitesi, 2015 yılı itibarıyla Wagner Grubu’nun yıllık bütçesinin 10,3 milyar rubleyi (yaklaşık 166 milyon dolar) bulduğunu yazdı.

Uzmanlara göre yaklaşık 6 bin kişiden oluşan Wagner Grubu’nda sözleşmeli askerlerin aylık maaşları 2-3 bin dolar civarında.

Paralı savaşçılar, yerine getirdikleri görevlere göre ayrıca prim de alıyor. Savaş bölgelerinde ölmeleri halinde ise yakınlarına 50-80 bin dolar tazminat ödeniyor.

Wagner Grunu’nun Rus devleti ve ülkede etkinliği olan zengin isimler tarafından finanse edildiği de iddialar arasında.

NİÇİN WAGNER ADI

İddiaya göre Nazi Almanyası’nın hayranı olan Dmitriy Utkin’in, Wagner Grubu adını seçerken, Hitler’in en sevdiği müzisyen olan Richard Wagner’e atıfta bulunduğu belirtiliyor.

Rusya yasalarında, devlete bağlı olmayan silahlı grupların başka bir ülkede askeri faaliyette bulunması yasak. Bu durumda 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Kiralık askerlerin finansmanı ve eğitiminde bulunan kişiler için ise bu ceza 15 yıla çıkıyor. Rusya’da son yıllarda Wagner Grubu’nun faaliyetlerinin yasal hale getirilmesi için girişimler sürüyor.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da konuyla ilgili yasa tasarısı sunulurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da paralı askerlerin haklarının korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması fikrini desteklediğini açıklamıştı.

İngiliz The Guardian gazetesi, hafta başında Libya’ya Sudan’dan yeni paralı askerlerin geldiğini internet sitesinin manşetinden duyurmuştu. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün gibi ülkelerin desteklediği General Halife Hafter adına savaşan iki ayrı Sudanlı militan grubunun liderleri, son dönemde yüzlerce yeni paralı askerin aralarına katıldığını açıklamıştı.

Güney Libya’daki bir üste açıklama yapan Sudanlı militan grubun lideri, “Çok sayıda genç geliyor. Kalacak yer temin edemiyoruz” cümlesiyle yeni akını anlattı. Komutanın verdiği bilgiye göre, halihazırda 3 bin kadar Sudanlı paralı asker General Hafter için Libya’da savaşıyor.