Soru: Beyin ölümü gerçekleşti mi? Yanıt: Patoloji uzmanı değiliz!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'Şu anda yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür' sözlerini değerlendiren Rus Senatör Aleksey Puşkov, İttifak'ta tam bir kargaşa yaşandığını vurguladı.

Soru: Beyin ölümü gerçekleşti mi? Yanıt: Patoloji uzmanı değiliz!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Economist dergisine verdiği röportajda ‘NATO’nun beyin ölümü yaşadığını’ söylemişti.

“Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür” diyen Macron, bunun sebebi olarak ise ‘ABD ile Avrupa arasındaki koordinasyon eksikliğini’ ve ‘NATO’nun kilit ülkesi Türkiye’nin Suriye’deki saldırgan eylemlerini’ gösterdi.

Twitter hesabından bu sözleri değerlendiren Rus Senatör Puşkov, “Macron, NATO hakkında sert bir hükümde bulundu ve NATO’nun beyin ölümü yaşadığını söyledi. Stoltenberg, Rusya’ya karşı tutumun sert olması konusunda ısrarını sürdürürken İttifak içinde Türkiye’nin eylemleriyle ilgili tam bir kargaşa yaşanıyor” dedi.

Macron’un Rusya’nın NATO’nun temel sorunu olmadığı mesajını verdiğini de anımsatan Puşkov, “Doğru, bu uydurulmuş bir baş ağrısı” ifadesini kullandı.

PESKOV: PATOLOJİ UZMANI DEĞİLİZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleriyle ilgili “Biz patoloji uzmanı değiliz, bunun kararını vermek bizim işimiz değil” dedi ve Moskova’nın hiçbir zaman İttifak’ın küresel istikrarı sağlamaya yönelik görevini büyütme eğiliminde olmadığını ifade etti.

Sputnik’in aktardığına göre, Moskova’nın daha önce birçok kez NATO’nun cepheleşme için kurulduğunu belirttiğini hatırlatan Peskov, “Bu nedenle İttifak’ın dünyanın ve Avrupa’nın güvenliğini, istikrarını sağlamaya yönelik görevini hiçbir zaman büyütme eğiliminde olmadık. Zira İttifak bir cepheleşme, zıtlaşma, hatta saldırganlık aracı” ifadelerini kullandı.

Peskov, Rusya’nın NATO ile işbirliğini asla reddetmediğini de kaydetti.

Economist dergisine verdiği röportajda “Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür” diyen Macron, bunun sebebi olarak ise ‘ABD ile Avrupa arasındaki koordinasyon eksikliğini’ ve ‘NATO’nun kilit ülkesi Türkiye’nin Suriye’deki saldırgan eylemlerini’ göstermişti.