Rusya'dan Türkiye ve Yunanistan'a 'arabuluculuk' teklifi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın talep gelmesi halinde Türkiye ve Yunanistan arasında Akdeniz'deki kıta sahanlığı nedeniyle yaşanan ihtilafta arabulucu rolünde olma fikrini değerlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

Rusya'dan Türkiye ve Yunanistan'a 'arabuluculuk' teklifi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Atina'da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, bu yönde talep gelmesi halinde Rusya'nın Türkiye ve Yunanistan arasında Akdeniz'deki kıta sahanlığı nedeniyle yaşanan ihtilafta arabulucu olma olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi. 

Rus diplomat, "Muhtemelen her şeyden önce kıyı ülkeleri inisiyatif göstermeli. Birileri ansızın bizden şu veya bu tarafla ilişkilerimizi kullanarak arabuluculuk yapmamızı isterse, elbette böyle bir olasılığı değerlendirmeye hazır olacağız” diye konuştu.

'YUNANİSTAN VE TÜRKİYE SORUNLARI DİYALOG YOLUYLA ÇÖZMELİ'

Lavrov, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde mevcut tüm sorunların doğrudan diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade etti:

"Ülkelerin arasında çıkabilecek her türlü sorunun, durum ne kadar zor olursa olsun diyalog temelinde çözülmesi gerekiyor, Türkiye ve Yunanistan da buna dahil. Biz bu sorunların doğrudan diyalog yoluyla tartışılması ve çözülmesinden yanayız."