Ruud Gullit Türkiye’de: Türk futbolunu pozitif yönde çılgınca buluyorum!

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları arasında gösterilen ve sırma saçlarıyla ikon haline gelen Hollandalı Ruud Gullit saç ektirmek için İstanbul'a geldi...

Ruud Gullit Türkiye’de: Türk futbolunu pozitif yönde çılgınca buluyorum!

Cnn Türk’ten Uğur Önver’in sorularını yanıtlayan Gullit, Şenol Güneş’ten Milli Takım’a, son dönemlerde patlayan ırkçılık olaylarından tüm dünyanın tartıştığı VAR sistemine kadar samimi açıklamalarda bulundu.

İşte o konuşmanın bir bölümü:

Türkiye’ye saç ektirmek için geldim.. Biraz tuhaf gelebilir kulağa, çünkü ben saçlarımla meşhur biriydim. 2000 yılında saçlarımı kestirdim, artık daha fazla onları taşımak istemedim. O yıldan bu yana da sürekli televizyonlara çıkıyorum ve gördüğünüz gibi o spot ışıkları saçlarımı neredeyse yok etti. Hayır hayır aslında özlemekten çok, aralar gittikçe açılıyor. Ben de kendi kendime böyle bir saç ektirme imkanım varsa neden yaptırmayayım dedim.

“İyi ki E Spor diye bir şey var günümüzde, bu sayede beni seyredemeyen birçok genç beni tanıma imkanı buldu. Fifa ve Play Station oyunlarında varım. Benim oradaki halim çok başarılı. İnternet üzerinden oynanan Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi maçlarında beni sıkça kullanıyorlar. Gullit adında bir takımım var, bu sayede tüm dünyada E Sport sayesinde beni temsil eden başarılı oyuncular yetişiyor. Bundan gurur duyuyorum. Bu çok yeni bir şey ama bu sayede dediğim gibi genç jenerasyon beni tanıyor. Sonra oradan YouTube’a girip gerçek hayatta benim eski gollerimi seyrediyorlar.”

Hollanda’nın Surinam kökenli efsane futbolcusu Ruud Gullit

“Türk futbolunu takip edebiliyor musunuz?” sorusuna ise Güllit ilginç bir yanıt verdi:

“Çok seyretme şansım olamasa da Türk futbolunu pozitif yönde çılgınca buluyorum. Türk insanı çok tutkulu ve heyecanlı. Maçları yaşıyorlar adeta. Ayrıca Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası’na katılması da çok iyi bir şey. Japonya’daki Dünya Kupası’nda neler yapabileceklerini göstermişlerdi, üçüncü olmuşlardı. Bence Türkiye’nin futbolda tekrar bu seviyeye çıkması önemliydi.”

Şenol Güneş’e övgüler dizen Gullit şunları söyledi:

“Şenol Güneş’i kim tanımaz ki. Şenol Güneş uzun zamandır bu sektörün içinde ve kendine has bir kişiliği var. Onda en beğendiğim şey futbol tutkusu ve hırsı. Ama zor bir görevi var. Oyuncularını ne kadar sakin tutabilirse bence o kadar başarılı olacak. Çünkü Türk futbolcusunun hırsı bazen onun düşmanı olabiliyor. Çok çabuk sinirlenip hata yapabiliyorlar. İşte Şenol Güneş’ e tam da bu noktada görev düşüyor. Bu hırsı olumlu yönde yönetebilirse başarılı olacaktır… Bu vesileyle Türk Futboluna Avrupa Şampiyonasında başarılar diliyorum. Ama tabii ki Hollanda’dan daha fazla değil…”