S-400 devreye girsin! 'Doğu Akdeniz’i uçuşa yasak bölge haline getirir'

Batı desteğiyle Doğu Akdeniz ve Ege'de gerilimi yükselten Yunanistan'ın yeni girişimlerine karşı bir "S-400'leri aktif edelim" çağrısı daha geldi.

S-400 devreye girsin! 'Doğu Akdeniz’i uçuşa yasak bölge haline getirir'

Doğu Akdeniz ve Ege'de yükselen gerilimin çatışmaya gittiğini belirten Tümamiral Deniz Kutluk hemen "Hoparlör diplomasisinden gerçek diplomasiye geçilmeli" demişti. Planlı çatışmaya hazırlık için askeri alarm seviyesinin yükseltilmesi çağrısı yapan Kutluk, S-400'lerin de güney kıyılarımıza konuşlandırılması gerektiğini söylemişti.

Planlı çatışmaya hazırlık çağrısı: S-400'ler güney kıyılarımıza konuşlandırılsın!

S-400 konusunda yeni çağrılar gelmeye devam ediyor.

S-400 savunma sistemlerinin, Türkiye'ye yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi için Doğu Akdeniz'deki mücadelede Ankara'nın elini güçlendireceğini söyleyen Dış Politika Uzmanı Yusuf Erim, “Bu bir savaş durumunda Türkiye'ye büyük avantaj sağlar” dedi.

S-400’lerin Türkiye’ye yönelik muhtemel tehditlerin önlenmesi için Doğu Akdeniz ve Ege’deki mücadelede Ankara’nın elini güçlendireceğini belirterek, “S-400’lerin kurulumu ve aktivasyonu kısaca Doğu Akdeniz’i uçuşa yasak bölge haline getirir. Bu bir savaş durumunda Türkiye’ye büyük avantaj sağlar” diye konuştu.

Erim, “Bir savaş çıkması halinde Yunanistan bölgede yalnız kalacaktır. Mevcut durum savaş haline dönüşürse bu savaş ne Paris’te ne de Abu Dabi’de olacak. Bu savaş adalarda ve Yunanistan ana karalarında olacak. Atina’nın bunu hızlı şekilde anlaması gerekir” ifadelerini kullandı.