S-400’ler Elmadağ’a mı kurulacak? F-35’ten kurtulmanın yolları neler?

S-400'ler nereye kurulacak? F 35 mi Su 35 mi iyi? Emekli hava pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük veryansıntv'de Erdem Atay'a önemli açıklamalar yaptı, değerli bilgiler verdi.

S-400’ler Elmadağ’a mı kurulacak? F-35’ten kurtulmanın yolları neler?

Emekli hava pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada S-400’lerin elbette ki ülkenin başkenti neredeyse orada olması gerektiğini, F-35 ve Su-35’leri de almamamızın iyi olacağını gazeteci Erdem Atay’a anlattı.

İşte Osman Başıböyük’ün konuşmasından bazı noktalar şöyle:

“Amerika S-400 alma kararı verdiğimizde 2017’den beri yaptırım uygulayacağını söylüyor ama daha uygulayamadı.Türkiye’ye getirildi Akıncı Üssü’ne konuşlandırıldı. Sistemi kullanacak personel daha Rusya’da eğitimde. Sistemi denediler sistem doğru düzgün çalışıyor. 2020 bahar aylarında tam çalışmaya başlayacak.

“F-35’lere ilk katılan üçüncü ya da dördüncü ülkeyiz. 2006’da katıldık. TUSAŞ’ta bazı gövdelerini üretiyoruz. 2020 Mart ayında belli olacak verecekler mi vermeyecekler mi?

“Nereye konacak? Ülkeler önce başkentlerini korurlar. Savunma sanayimizin merkezi de Ankara. Dolaysıyla biz Ankara’yı korumak zorundayız. Savaşın doğası gereğidir bu. Elimizde yeterince pilot olmayınca bazı üsleri kapattık biri de Akıncı. Bu üs çok önemlidir. Hiç bir uçak füze Ankara’ya kadar gelemez. Ulaşmaları mümkün değil. İlerde pilot sıkıntısı giderildiğinde o üssü inanıyorum kullanacağız açacağız. Böyle bir üssümüz var hava savunma sistemi almışsınız nereye koyacaksınız. Genelde dağın tepesinde olur. Ama kışta güneşte sistem gider. Yeri belli olmasın diye her zaman aynı yerde durmaz. Barış durumunda burada durur harekat zamanında hareketli araçlarla istediğiniz yere götürürsünüz. Muhtemelen bir sistem Ankara’da kalacak Elmadağ’a ya da Duatepe’de olabilir.

“Bu bir çift yönlü hava savunma füzesi. Esas sistemi balistik füzeleri vuracak. Yüksek irtifa uçaklarını vurabilir. Yerden 30 metre yüksekten gelen seyir füzeleri de vurabilir. Biz de minyatür bomba yapıyoruz. Bunu yaklaşık 100 km’den atabiliyoruz. S-400’ün yanında Hisar-A ve Korkut füzelerimiz de olmalı. Eğer bu sisteme devam edeceksek oturup konuşmalıyız bize teknoloji vermeli. Yoksa böyle gitmez.

“F-35 meselesine gelelim. Bu uçak o kadar teknolojik ki yazılımında hiç bir yetkiniz yok. Bu uçak Amerika’nın istemediği hiç bir harekatta kullanılamaz. Ayrıca harekat ihtiyaçlarını da tam olarak karşılamıyor. Almanlar 150 km’den bu uçağı izlemeye başlamışlar. Niçin bu kadar buna para vereyim.

“Ben buna ayırdığım parayı milli muharip uçağımız için kullanırım. Keşke satmasa. Ama Amerika bunu bize satmaya çalışıyor. Eğer biz Su-35 alırız filan dersek Amerika bu uçağı bize satmaya çalışır. Bizim eski uçaklarımız 15 sene bizi idare eder; yazılımlarıyla uğraşıyoruz zaten. Su- 35’leri filan da karıştırmamak lazım.

“Verdiğimiz parayı nasıl geri alırız onu bilemiyoruz.

“Biz S-400’leri kullanacağız. Bunca efelendikten sonra kullanmadan yapamayız; iç politika aracı da oldu. İnsanlar şuan dış politikada diklenen lider istiyorlar…”

Emekli Kurmay Albay Osman Başıbüyük’ün konuşmasının tümünü buradan izleyebilirsiniz: