ABD'nin gözü S-400'lerde!

Türkiye'nin S-400'leri test etmek üzere Sinop'a göndermesi üzerine ABD'den yine "yaptırım" tehditleri yükseldi.

ABD'nin gözü S-400'lerde!

Rusya'dan S-400 almamız üzerine ABD, Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarmış ve aktif edilmesi durumunda yeni yaptırımların devreye sokulacağı tehdidinde bulunmuştu. S-400 bataryalarının test çalışmaları kapsamında Sinop'a sevkedilmesi Washington'u yeniden hareketlendirdi.

Dün gece Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, ABD Başkanı Trump yönetimine bir mektup yazarak çağrıda bulundu. Cumhuriyetçi James Lankford ve Demokrat Chris Van Hollen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup yazdı. İki siyasetçi, Washington’ın, Türkiye’nin S-400 alımı sırasında müdahale etmemesinin Türkiye hükümetini güçlendirdiğini söyledi. İki isim Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Van Hollen ve Lankford imzalı mektupta, “Son haberler Türkiye’nin bu savunma sistemini bırakma gibi bir planı olmadığını gösteriyor. Ayrıca Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’yi F-35 tedarik zincirinden çıkarmakta yavaş hareket etmesi Türkiye yönetiminin elini güçlendirdi. Gelen son haberlerin bilgisiyle birlikte Türkiye’ye yasaların gerektiği gibi yaptırım uygulanması çağrımızı yineliyoruz” ifadesi yer aldı.