Saadettin Tantan uyardı: Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir

Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan PKK-PYD’nin Suriye'de ABD denetiminde yüksek teknolojik silahlarla eğitim yaptığını hatırlatarak “Türkiye bunu seyretmektedir. Terörle mücadelede siyasi irade eksikliği vardır.” dedi. Tantan “Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.” uyarısında bulundu.

Saadettin Tantan uyardı: Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir

VERYANSIN TV       

Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan Suriye’de PKK/PYD’nin ABD denetiminde eğitim faaliyetlerine “yüksek teknolojik silahlarla” devam ettiğine dikkat çekti.

Suriye otorite boşluğu olduğunu vurgulayan Tantan, bu boşluktan yalnızca PKK/PYD’nin değil aynı zamanda El Kaide’nin de yararlandığına dikkat çekti. 

“Özellikle Suriye'deki otorite boşluğu Batı servislerinin desteklediği El Nusra, El Kaide, DEAŞ ve PKK/YPG gibi örgütlerle mücadelede Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir” uyarısı yapan Tantan, hükümette siyasi irade eksikliği olduğunu vurguladı. 

Tantan’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

‘SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ VAR’

1. Türkiye, yıllardır silahlı ve silahsız örgütlerle mücadele etmektedir. Terörist ile mücadeleyi her daim başarmıştır hâlâ da başarmaya devam etmektedir. Ancak terörle mücadelede siyasi irade eksikliği vardır.

‘TERÖRLE MÜCADELEDE ALTYAPI EKSİKLİĞİ VAR’

2. Uluslararası sözleşmeler vardır. Bu sözleşmeler Türk hukuk sistemine girmiştir. Fakat Türkiye’nin yurt içindeki ve yurt dışındaki mücadelesi için gerek kurumsal gerek yasal altyapı eksikliği vardır.

‘ACİLEN EL KOYULMALI…’

3. Türkiye acilen yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelede uluslararası sözleşmelerin verdiği yetki çerçevesinde kurumsal ve hukuki altyapılarını yaparak terörü besleyen kaynaklar dahil olmak üzere TV, gazete, ofis ve finansmanlarına el koyarak, etkisiz hale getirebilir.

‘HÜKÜMET BU YASALARI ACİLEN ÇIKARTMALI’

4. Bunun için iktidar sahiplerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ihtiyaç olan bu yasaları acilen çıkartması gerekmektedir.

5. Silahlı ve silahsız terör örgütlerinin bu bölgeyi kontrol etmek isteyen küresel güçlerin birer taşeronu olduğunu bilmeyen yok.

‘TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR’

6. Özellikle Suriye'deki otorite boşluğu Batı servislerinin desteklediği El Nusra, El Kaide, DEAŞ ve PKK/YPG gibi örgütlerle mücadelede Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

7. Önemli olan siyaseten bağırıp çağırmak değil, terörle mücadele siyasi iradeyi ortaya koymaktır.

8. Çağımız teknoloji, bilgi ve enformasyon çağı. Temel altyapınızı buna göre oluşturarak, mücadelenizi güvenlik, adalet ve özgürlük zemininde sürdürdüğünüz takdirde hiçbir uluslararası güç sizi tehdit edemez ve sizi tehdit eden örgütlere de destek veremez.

‘TÜRKİYE SEYREDİYOR’

9. Türkiye’nin hemen yanı başındaki PKK/YPG, yüksek teknolojik silahlarla eğitim yapmaktadır ve Türkiye bunu seyretmektedir. Oysa TSK uçakları ile o bölge imha edebilir. O örgütü destekleyen hiçbir ülke de buna karşı çıkamaz.

10. PKK/YPG ve onların silahlı ve silahsız siyasi uzantılarını, Türkiye Devleti'nin gücü her yerde etkisiz hale getirebilir."