Sabah yazarı Andımız’ı ve yazarını hedef aldı: Faşist kafa!

featured

“Atatürk’ün fikir fedaisi” olarak bilinen AKP’nin kaldırdığı Andımız ve yazarı Dr. Reşit Galip, iktidar medyasının kalemlerinden Melih Altınok’un hedefi oldu.

Sabah yazarı Melih Altınok, Andımız’ı ve yazarı Dr. Reşit Galip’i “faşistlik”le suçladı.

Altınok, “İkinci Dünya Savaşı öncesi, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in “zamanın ruhuna” uygun kafayla kaleme aldığı bir yemini her sabah tekrar etmeye mecbur bırakılamayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

PKK ile yürütülen açılım sürecinin diliyle konuşan Altınok’un yazısının satır başları şöyle:

“(…) 2013 yılında Andımız kaldırılırken bu işe destek veren liberal ve sol çevrelerden de çark edenler olduğunu görüyorum.
Benim fikrimi sorarsanız, o günlerde ne demişsem aynısını söylüyorum.
Öncelikle her sabah okula girerken küçücük çocuklara asker gibi yeminler ettirilmesini doğru bulmuyorum. İçeriği ne olursa olsun…

Hiç kimsenin, faşizmin tüm dünyada yükseldiği İkinci Dünya Savaşı öncesi, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in “zamanın ruhuna” uygun kafayla kaleme aldığı bir yemini her sabah tekrar etmeye mecbur bırakılamayacağını düşünüyorum.
Birinci Türk Tarih Konferansı’nda Türk’ü “uzun boylu, uzun beyaz simalı, düz veya kemerli ince burunlu, muntazam dudaklı, çok kere mavi gözlü ve göz kapakları çekik değil, badem gözlü bir ırk” olarak tanımlayan… Kızılderililerin yanı sıra, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve Hz. Muhammed’in Türk olduğunu iddia eden birinin dünya görüşünün gelecek nesillere aktarılmasını görev saymıyorum.
Bir önceki yüzyılın ideal devletvatandaş ilişkisini tarif eden bu andın, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak çocuklarımıza bir faydası olacağını sanmıyorum.

Andımız ve Reşit Galip

Bir siyasetçinin sabah uyanınca yaşadığı duygu yoğunluğunu genelgeyle mecburi yemin ilan etmesini, milliyetçilikle ya da modern Cumhuriyet’le özdeşleştiren okurlarımıza da Atatürk’ün manevi kızı Prof. Afet İnan’ın anlattıklarını tavsiye ediyorum:
“1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya Köşkü’ne geldiği vakit, Atatürk’ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. ‘Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı’ dedi…”

Sabah yazarı Andımız’ı ve yazarını hedef aldı: Faşist kafa!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Arabım müslümanım yasam münafık olmak, hırsızlık yapmak, yurdumu milletimi satmak parayı saltanatı özümden daha çok sevmek….

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Bu kadar mı zorunuza gitti “Türk’üm” demek, “Ey büyük Atatürk” demek? Bu ülkenin adı Türkiye, anlamı da Türklerin ülkesi. Bu da zorunuza gidiyor mu? Bu ülkenin adı senin zırvana göre “Anadolu melezi, mozik taşı ya da bu millet” ülkesi olacaktı öyle mi? “Varlığımız Türk varlığına armağan olsun.” derken şaka yapmıyorduk. Bizim varlığımız Türklük ve büyük Turan içindir.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Melih Altınok da namuslu oluyormuş ya, ne günlere kaldık. Uzaylılar falan gerçek olsa kimbilir şimdi nasıl gulerlerdi Melih Altınok namuslu deyince.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  her türlü etnik ayrımcılık, meshepcilik, ihvancilik, kūrtcūlūk, ozetleTurk düşmanlığı özgürlük., Türk olmakla gurur duyma faşistlik
  Milliyetsiz vatansiz topraksiz bayraksiz şerefsiz olmak böyle bir şey işte.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Kumpasçı Taraf gazetesinde iken çözüm sürecinin mimarlarından olmak ile övünen, ardından Amerika’nın Sesi TGRT grubuna geçen kiralık kalem Melih Altınok ilkesizlik ve kendini kullandırma ile ödüllendirilenlerin örneklerinden biridir. Neye ve kime hizmet ettiği eylemleri ile apaçık ortadadır.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!