Sabah yazarı ‘paşalara’ karşı MİT’i göreve çağırdı!

AKP'li kalemler, İlker Başbuğ'u aşarak, FETÖ'nün kumpas dönemlerindeki gibi 'vesayetçi paşalar'ın peşine düştü. Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, 'bir grup' emekli paşa için MİT'e çağrı yaptı.

Sabah yazarı ‘paşalara’ karşı MİT’i göreve çağırdı!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “FETÖ’nün siyasi ayağı”yla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP yönetimini rahatsız eden açıklamalarının ardından, hükümetin köşe yazarları yeniden FETÖ’nün kumpas dönemindeki gibi “Vesayetçi paşa” arayışına girdi. Bir süredir dillendirilen “Kemalist darbe” iddiaları son günlerde yeniden ısıtıldı.

Önceki gün adı açıklanmayan üst düzey Amerikalı yetkililerle Ankara’da kahvaltı yapan gazetecilerden Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, benzer iddiaları bugünkü köşesine de taşıdı. Bir grup emekli generalle ilgili iddialarda bulunan Müderrisoğlu, MİT’i de göreve çağırdı.

Müderrisoğlu’nun “Emekli paşalar sendromu” başlıklı yazısının satır başları şöyle:

“Dedikodu ile amel edecek değiliz. Hele ki TSK’nın Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de hayati rol üstlendiği bugünlerde. Ama duyumlarımızı özetlemekte beis görmüyorum. Bir süredir Ankara’da, emekli generaller ve temaslarına dair konuşmalara tanık oluyorum. Meseleyi en uç senaryoya taşımayı gerektirecek done elimizde bulunmadığı için iki hususa işaret etmekle yetiniyorum.
1. grupta Ergenekon yargılamalarından geçmiş, dünle hesaplaşmasını FETÖ üzerinden yapmak yerine negatif enerjisini iktidarın üzerine boşaltmaya çalışan, bilhassa CHP içindeki bir klikle paslaşanların yer aldığı söyleniyor.
2. grupta ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’nın sivil otoritenin emrine girmesini hazmedemeyen, vesayet günlerini özleyenlerin konumlandığı anlatılıyor.
Umulur ki yasasındaki değişiklikten sonra MİT, bu tür iddiaları da titizlikle analiz ediyordur.”

RAND RAPORU

Geçen haftalarda yayınlanan ABD derin devletinin yol göstericisi Rand Corporation’un Türkiye raporu çok tartışılmıştı. Raporda Türk ordusunu kontrol altına alma hedefi açıkca işlenmiş ve TSK içinde uygulamalardan rahatsız bir grubun “darbe” yapabileceği mesajı verilmişti. Aynı raporda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar için kullanılan “Anahtar muhatap” ifadesi dikkat çekmişti.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugünkü yazısında “AKP içinde bir grup, CIA’nın düşünce kuruluşu Rand Corporation’ın hazırladığı son raporda, ‘Orta kademe tasfiyelerden rahatsız, darbe yapabilirler’ değerlendirmesini, ‘Kemalistler darbe yapabilir. Askeri vesayet hortluyor’ diye anlatmaya çalışıyor. Doğru mu? Değil!” ifadelerini kullanıp şöyle devam etmişti:

“Çünkü… Tasfiye edilenler, kripto FETÖ’cüler!

Ve ardından…

İlker Başbuğ’un, askeri yargıyı saf dışı bırakan yasayla ilgili açıklamasını da RAND raporuna eklemliyorlar.

Doğru mu? Değil!

Birileri… 2005 Şemdinli’de başlayan, Atabeyler’le devam eden, Ergenekon ve Balyoz ile TSK’yı hedef alan kumpasların başlangıcına mı dönmek istiyor?”