Sabahattin Önkibar çarpıcı 'emekli amiraller' açıklaması... 'Hakkımda savcı iddianame hazırladı'

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Montrö açıklamasına imza atan emekli amirallere sahip çıktığı için hakkında 'yargıyı etkileme' ve 'Suçu ve suçluyu övme' suçlaması yapıldığını duyurdu. Önkibar, 'Yahu savcı bey o insanlar için yargının verdiği bir hüküm var mıdır?' diye seslendi.

Sabahattin Önkibar çarpıcı 'emekli amiraller' açıklaması... 'Hakkımda savcı iddianame hazırladı'

Gazeteci Sabahattin Önkibar, hakkında iddianame hazırlandığını duyurdu.

Hakkında "halkı kin ve düşmanlığa teşvik", "hakaret", "suçu ve suçluyu övme" ve "adil yargılamaya müdahele etmek" suçlaması yapıldığını belirten Önkibar, savcılığın Süleyman Soylu'nun şikayeti üzere harekete geçtiğini söyledi.

Şikayete konu olan açıklamalarından birinin "Süleyman Soylu ile Sedat Peker'in geçmişte tanıştıkları" iddiası olduğunu belirten Önkibar, "Soylu'nun çamaşır parasını da üyesi olduğu Demokrat Parti'ye ödettiği" iddiasının da "hakaret" kabul edildiğini belirtti. Önkibar, hakkındaki bir diğer suçlamanın da Suriyelilerle ilgili yaptığı açıklamalar olduğunu belirtti.

AMİRALLERİN MONTRÖ AÇIKLAMASI

Montrö açıklaması yapan 104 emekli amirale sahip çıkmasıyla da "yargıyı etkilemek" ve "suçu ve suçluyu övmek"le suçlandığını belirten Önkibar, hakkında ağır hapis cezası istendiğini kaydetti.

Nihat Genç: Artık Amirallerden sökeceğiniz apoletleri Altan'a takarsınız!

Önkibar şöyle devam etti:

"Üzüldüğüm şey bir yargı mensubunun Montrö'ye imza atan amiralleri sahiplenmemi, 'yargıyı etkilemek' ve 'suçu ve suçluyu övmek' gibi görmesi ve bu yüzden şahsıma hapis talebinde bulunmasıdır. Yahu savcı bey o insanlar için yargının verdiği bir hüküm var mıdır? Elbette yoktur. O zaman bir savcı böyle bir iddianameyi nasıl yazar, onları nasıl suçlu ilan eder?"

İşte Önkibar'ın açıklamalarının tamamı...