Sabahattin Önkibar’dan flaş iddia: Erdoğan, Bahçeli’yi yeni bir 'Kürt açılımı' için ikna etti

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifak ortağı olan MHP lideri Devlet Bahçeli’yi yeni bir Kürt açılımı için ikna ettiğini iddia etti. Önkibar, “Türkiye yeni bir açılım ile karşı karşıya olacak ve MHP lideri de bizzat bu açılımın merkezinde olacak” dedi.

Sabahattin Önkibar’dan flaş iddia: Erdoğan, Bahçeli’yi yeni bir 'Kürt açılımı' için ikna etti

VERYANSIN TV

Sabahattin Önkibar, kendi Youtube kanalındaki programında “Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli’yi yeni bir Kürt açılımı noktasında ikna etti. Şaşırmayın; önümüzdeki haftalar ve aylar içinde Türkiye yeni bir açılım ile karşı karşıya olacak ve MHP lideri de bizzat bu açılımın merkezinde olacak” iddiasında bulundu.

‘ERDOĞAN PARTİSİNDEKİ ‘KÜRT’ KANAMASINI DURDURMAK İÇİN YENİ BİR PROJEYİ DEVREYE SOKTU’

Erdoğan’ın bugün itibariyle Güneydoğu seçmeninde ‘zaafiyet içerisinde’ olduğunu ifade eden Önkibar, “Tayyip Erdoğan yeni bir siyasi mühendislik için kollarını sıvadı. Yeni bir siyasi planı devreye soktu. Burada amaç AKP’nin Kürtlerle barıştırılması ve özellikle de dindar Güneydoğuluların kucaklanmasıdır. Zira son aylarda namazında niyazında dindar Güneydoğuluların önemli bölümü DEVA Partisi ile Gelecek Partisi’ne yönelmektedir. Oradaki cemaat ve tarikatlar da bu partilerle organik ilişki içindedir. Tayyip Erdoğan partisinde başlayan ‘Kürt’ kanamasını durdurmak ve oyların Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na gitmesine engel koymak için yeni bir projeyi devreye sokmuştur.” diye konuştu.

‘BAHÇELİ’NİN İKNA EDİLMESİ İÇİN DEVLET DEVREYE GİRDİ’

Devlet Bahçeli'nin uzun çabalar sonucu proje için ikna edildiğini belirten Önkibar, “Devlet Bahçeli’nin ikna edilmesi noktasında devletin devreye girdiğine dair bilgilerim duyumlarım var” ifadelerini kullandı.

Kulislere sızan iddialara göre çok yakında siyaset sahnesinde yer alacak olan Kürt Demokrat Partisi projesinde bizzat Saray’ın olduğunun ifade edildiğini kaydeden Önkibar, AKP’nin Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın yeni bir muhafazakar Kürt partisinin kurulmak üzere olduğunu ve bu şekilde HDP’nin bölüneceğini kamuoyuna günler öncesinden açıkladığını hatırlattı.

‘TÜRK DÜŞMANI BİR İSMİN KURDUĞU PARTİ TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER TARAFINDAN SIRTLANIYOR’

Bir süre sonra Reşit Akıcı’nın ortaya çıkarak Kürt Demokrat Partisi (KDP)’ni kuracaklarını ilan ettiğine dikkat çeken Önkibar, şunları kaydetti: “Reşit Akıcı bizzat kendi ifadesine göre Molla Mustafa Barzani’yi önder kabul eden bir isimdir. Barzani ideolojisinin Türkiye’deki acentasıdır, uzantısıdır. Açık ve net olarak Türkiye’de Barzanici bir parti kuruluyor. Mustafa Barzani her dönem emperyalist güçlerin kucağında olan Türkiye ve Türk düşmanı bir isimdir. Bu ismi rehber edinen biri tarafından Türkiye’de bir parti kuruluyor ve bu parti Türkiye’yi yönetenler tarafından adeta sırtlanıyor. En dramatik olan ise Devlet Bahçeli’nin buna ikna olmasıdır.” 

ERDOĞAN AB VE ABD’YE ‘KÜRT AÇILIMI’ ALTERNATİFİ SUNUYOR

Erdoğan’ın yeni Kürt partisi projesinde sadece iç hesapları değil, dış hesapları da dikkate aldığını öne süren Önkibar, “ABD’de Joe Biden’ın seçilmesi sonrasında Türkiye’ye yeni bir Kürt açılımı bağlamında baskıların olacağı kesindir” dedi. Erdoğan’ın artık HDP ile hiçbir açılıma giremeyeceğini gördüğü için yeni bir Kürt açılımı için AB ve ABD’yi tatmin etmek için bir alternatif sunduğunu belirten Önkibar, "Erdoğan AB ve ABD’ye ‘açılımı sizin de dostunuz olan Barzanici Kürtlerle yapmak istiyorum mesajını gönderiyor’" ifadelerini kullandı. 

Önkibar, “Zeminleri inşa edilen bu hazırlık Türkiye için PKK kadar tehlikelidir” diye de ekledi.