‘Sabahları zor uyanmak, depresyon belirtisi olabilir’

Kaliteli bir uykunun önemine ve uyku sorunlarının nedenlerine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof. Emine Esra Okuyucu "İdeal olan; 10 dakika içinde sistemleri geçebilmek ve sabahları yenilenmiş olarak kalkmaktır. Sabah uyanma sorununun altında uyku apnesi, kalitesiz uyku veya dayanıklı gibi sebepler olabilir” dedi.

featured

Uykunun insan sağlığına faydasına dikkat çekmek amacıyla her yıl mart ayında, açılış ekinoksundan önceki cuma günü ‘Dünya Uyku Günü’ olarak kutlanıyor. Yetişkin bir bireyin, günde ortalama 6-8 saat arası uyumaya ihtiyaç duyuyor.

Sağlıklı bir yaşamın temel sistemlerinden birinin de sağlıklı bir uyku düzeni olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Esra Okuyucu; 10 dakika içinde sistemlerin geçilmesi, uyku bölünmelerinin olmaması ve sabah yataktan yenilenmiş olarak kalkılmasının iyi bir uykunun gereklilikleri olduğunu belirtiyor.

‘İYİ BİR UYKU, İŞ VE OKUL YAŞAMINDAKİ BAŞARIYA KATKI SAĞLAR’

Prof. Dr. Okuyucu, kaliteli bir uyku için şu bilgileri verdi:

“Kişiden kişinin değişmesiyle beraber, ortalama uyku gelişimi 6-7 saattir. Sağlıklı yaşam için kaliteli ve yeterli uyku sağlar. İyi ve sağlıklı uyku; 10 dakika içinde geçiş olduğu, uyku bölünmelerinin olmadığı, sabah yatağında yenilenmiş olarak kalktığı durumlar için geçerlidir. Uyku bozuklukları; Çok uyku, az uyku ve bunlara bağlı farklı uyku başlıkları altında değerlendirilebilir. Nedenleri ise çok farklılık gösterebilir. Örneğin, bulunabilenlerde biri çok uyuyabileceği gibi hiç uyuyamayabilir. İyi bir uyku; Grafik çalışma temposunu, motivasyonu ve mutluluk indeksini arttırır, iş ve okul hayatındaki başarı katkısını sağlar.”

‘HER GÜN BENZER SAATLERDE UYUMA ALIŞKANLIĞI EDİNİLMELİ’

Uyku için uyku hijyeninin sağlanmasının altını çizen Prof. Dr. Okuyucu, “Yani uyuduğumuz oda ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı. Perdeler gün ışığı girmeyecek şekilde kapatılmalıdır. Odanın havadar, ses açısından korunaklı olması idealdir. Uyku odasında cep telefonu, televizyon gibi aletlerin olmaması gerekir. Sağlıklı uyku için kişinin yetişkin ve ruhsal olarak dingin olması gerekir. Her gün benzer şekilde dinlenme alışkanlığı edinilmeli, uyku öncesinde periyotta destekleyici olarak kabul edilen kafein ve benzeri yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır. Akşam yemeğinin az miktarda ve erken zamanda yenilmesi gerekir. Öğle uykusu, yetişkin bir birey için gerekli değildir. Erişkin bireyinde tek fazlı olan uyku doğru olandır. Yaşlılar ve çocuklarda ise günde iki-üç seferlik uyku periyodu normal kabul edilmektedir.

Sabah uyanamama nedenleri vardır. Örneğin, gece sağlıklı uyumamışsa – örneğin, uyku apne sendromu – gece ayarları geçiş süresi ertelenmişse, kişi geç kalkmayı yetenek haline getirmişse veya dayanıklıysa sabah uyanmakta güçlük çekebilir. Bu durumun nedenlerine çözüm bulunarak sabahları uyanamama durumu ortadan kaldırılabilir.” (DHA)

‘Sabahları zor uyanmak, depresyon belirtisi olabilir’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!