İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçuşlara üçüncü erteleme

Pegasus Havayollarına ait uçağın pistten çıkması nedeniyle uçuşlara ara verilen Sabiha Gökçen Havalimanında iç hat seferleri yapılmaya başlandı. Ara verilen ve 22.00'de başlaması planlanan uçuşlar yarın 06.00'ya ertelendi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı’ndan İstanbul’a gelen Pegasus Havayollarına ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na saat 09:08’de inişte pist dışına çıktı.

Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı olay nedeniyle pist, saat 11.20’ye kadar uçuşlara kapatıldı.

THY GENEL MÜDÜRÜ DUYURDU: SAAT 15.00’E KADAR SEFERLER İPTAL

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir uçağın pistten çıkması nedeniyle THY’nin seferlerinin saat 15.00’e kadar durdurulduğunu bildirdi.

Ekşi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistin kapanmasına yol açan olay sebebi ile saat 15.00’e kadar Sabiha Gökçen inişli ve kalkışlı seferlerimiz iptal edilmek zorunda kalınmıştır. Çağrı merkezimizden alternatif sefer planlamalarımız ile ilgili bilgi alabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda özel hava yolu şirketine ait bir uçağın pistten çıkması nedeniyle ilgili meydanda uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur. Yaşanan durum nedeniyle 7 Ocak tarihli Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı seferlerimizde iptaller yaşanmaktadır. Misafirlerimiz uçuşları ile ilgili durumu web sitemiz ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla öğrenebilirler.”

Bu arada THY’nin Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen 6 uçağından 5’i İstanbul Havalimanı, biri ise Ankara’ya yönlendirildi.

THY EK SEFERLER PLANLANDIĞINI DUYURDU

THY tarafından daha sonra yapılan ikinci bir açıklamada da ”Sabiha Gökçen Havalimanı’na seyahat edemeyen yolcular için İstanbul Havalimanı’na ek seferler planlandı” denildi.

İSTANBUL HAVALİMANI’NA YÖNLENDİRİLEN UÇAKLAR İÇİN HAZIR

Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkması ve pistin kapatılması nedeniyle İstanbul Havalimanı’na yönlendirilen uçaklar için gerekli tüm hazırlıklar yapıldı. İstanbul Havalimanı’nın yönlendirilen uçaklar için yeterli kapasiteye sahip olduğu öğrenildi.

VALİLİK: UÇUŞLAR GEÇİCİ BİR SÜRE DURDURULDU

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri Şarja – İstanbul seferini yapan özel bir havayolu şirketine ait yolcu uçağı, bugün 09.43’te Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yaptıktan kısa bir süre sonra kötü hava şartları nedeniyle pist dışına çıkmıştır. Uçakta bulunan 164 yolcu güvenli bir şekilde tahliye edilmiş olup, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir. Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçuşlar geçici bir süre durdurulmuştur” denildi.

ÜÇÜNCÜ ERTELEME

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan yolcu uçağı nedeniyle uçuşlara ara verilmiş, seferler saat 20.00’a daha sonra yapılan açıklama ile 22.00’a kadar ertelenmişti. Yeni yapılan açıklamada ise seferlerin yarın saat 06.00’ya ertelendiği kaydedildi.

PEGASUS’TAN AÇIKLAMA

Pegasus Havayolları, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçağın pistten çıkması sonucu herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmadığını ve gerekli incelemelerin başlatıldığını bildirdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sharjah-Sabiha Gökçen seferini yapan PC747 sefer sayılı TC-CCK kuyruk tescilli uçağımız, bugün (7 Ocak 2020) İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. Yolcularımızın ve ekibimizin emniyetli şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır. Gerekli inceleme başlatılmış olup gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.”

YOLCULARIN TAHLİYESİ AMATÖR KAMERADA

Yolcuların tahliye edildiği anlar amatör kameraya yansıdı.

PİLOTLA KULE KONUŞMALARI: İNİŞTE TORAĞA ÇIKTIK, İYİ GÖZÜKÜYORUZ

Sharjah-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na saat 09:08’de inişte pist dışına çıktı. Pist dışına çıkan uçağın pilotu ile kule arasındaki o anlar an be an konuşmalara da yansıdı. Özellikle ses kayıtlarına pilot ile kule görevlisi arasındaki diyalog da iki tarafın da sakinliğini koruyarak olaya müdahale etmeleri dikkat çekti. Pilotun pist dışına çıkar çıkmaz hava trafik kontrol merkezine anında durumu bildirirken, kontrolör de havada ve yerdeki uçakların iniş ve kalkışını koordine etmek için uğraş verdiği kayıtlarda duyuldu. DHA’nın aktardığı ses kaydına göre uçak pist dışına çıkar çıkmaz pilot, kule’ye “İnişte pistten toprağa çıktık” anonsun yapması üzerine apronda alarm verildi. Kule görevlisi pist dışına çıkan uçakla ilgili havadaki uçakları da tur atmaları konusunda ve inişteki uçaklara da pas geçmeleri gerektiği de bilgisini paylaşması da diyaloglara yansıdı.

PİLOT İLE KULE ARASINDAKİ KONUŞMALAR ŞÖYLE:

Pilot: inişte pistten toprağa çıktık…

Kule: Bilgilendirdim geliyorlar…

Kule:İtfaiye geliyor mu, sağlık gönderiyoruz. Bir talebiniz var mı ek olarak?

Pilot:Negatif efendim, şu an iyi gözüküyoruz…

Kule: Anladım efendim bütün ilgi sizin üzerinizde şu anda bir şey olduğunda haber verin dinlemediyiz. İtfaiye çıkıyor…

Pilot:Teşekkürler…

Kule’den diğer pilotlara: Hızlı taksiye başlayın…

Kule:Pas geçin

Kule:Muhtemelen park yerine geri döneceksiniz bir trafik pistten çıktı, yeni park yeri için arayacağım…

Havadaki bir uçağın pilotu: Pistin kapalılığı ne kadar sürecek?

Kule: Efendim bir uçağımız pistten çıktı, şimdi ona müdahale ediyoruz. Görünen biraz var gibi. Minimum yarım saat ön görüyorum ama haber vereceğiz yaklaşma tarafından…

Kule:Kalkışta bekleyenler müdahale bir netliğe kavuşsun bilgi vereceğim…

Yerdeki başka bir uçağın pilotu:Park yerine geri dönüyoruz

Kule:Kalkışta bekleyen tüm uçakların dikkatine kalkış iniş mümkün olmayacak…

İÇ HAT UÇUŞLARI NORMALE DÖNDÜ

Uçaktaki 164 yolcunun güvenli bir şekilde tahliye edilmesinin ardından havalimanındaki incelemelerin sona ermesiyle iç hat seferleri yapılmaya başlandı.