Sabri Uzun 'FETÖ propagandası' yapmakla suçlandı... 8 yıla kadar hapsi isteniyor 

'FETÖ'ye yardım' suçlamasıyla yargılanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun'un 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 8 yıl 7 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sabri Uzun 'FETÖ propagandası' yapmakla suçlandı... 8 yıla kadar hapsi isteniyor 

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesinde, 'FETÖ üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım suçundan' tutuksuz yargılanan Sabri Uzun ve avukatları duruşmaya katıldı.

Mahkeme Başkanı, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, buna ilişkin sanığın ve avukatının beyanı alındı.

Ardından duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada Uzun'un, FETÖ'ye ilişkin 'üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan beraatı istendi. Zincirleme şekilde ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan ise 1 yıl 3 aydan 8 yıl 7 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca Uzun'un soruşturma aşamasında FETÖ'ye ilişkin verdiği bilgiler nedeniyle söz konusu cezadan indirim yapılması da talep edildi.

Uzun ve avukatı, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için mahkemeden süre istedi. Talep kabul edilirken duruşma ertelendi.

KASET KUMPASINDA TANIK OLMUŞTU

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, FETÖ'nün eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilere kaset kumpası davasında tanık olarak dinlenmişti. Uzun, telefon dinleme, kamera yerleştirme ve buna benzer kumpasların tamamının, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in de arasında bulunduğu 'şura' tarafından organize edildiğini açıklamıştı.