‘Sadece bakanlar değişmeyecek, daha derin değişim olacak’

'Sadece kabine değişikliği değil, çok daha köklü bir değişikliğe gidileceğinin sinyalleri veriliyor'

‘Sadece bakanlar değişmeyecek, daha derin değişim olacak’

Uzun zamandır kabinede değişikler olacağı, bazı bakanların görevden alınacağı konuşuluyor. Kimlerin gideceği, yerlerine hangi isimlerin geleceğine yönelik sayısız iddia ortaya atıldı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah yazarı Mahmut Övür, değişimin bakan değişikliklerinden daha derin ve köklü olacağını iddia etti.

Değişim için 15 Temmuz tarihini işaret eden Övür, “Birkaç temel bakanlık dışında kalan bakanlıkların yeniden düzenleneceği, geçmişte birleştirilen bakanlıkların ayrılarak yeni bakanlıklar kurulacağı ve klasik başkanlık sistemlerindeki gibi “siyasi sekretarya” sistemine geçileceği öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Övür’ün yazısının satır başları şöyle:

“Değişiklik olacak mı?” diye sorduğum bir bakan, şöyle deme gereği duydu: “Olması beni şaşırtmaz.”

Önümüzdeki temmuz ayında kabinenin iki yılı doluyor. Bakanların performanslarını değerlendirme açısından da yeterli bir zaman dilimi.
Peki, kabinede değişiklik için tek ölçü iki yıllık zaman mı?

Şimdi gelelim bu bilgiler ışığında köklü veya kısmi bir kabine değişikliği olup olmayacağına…
Hem AK Parti içinde hem de dışında böyle bir beklenti var ve her an olabileceği söyleniyor. Ama ilginç ve derin bir değişim hazırlığından söz edenler de var.
Buna göre, geride kalan iki yıl bir “test” yılıydı. Devletin yeniden yapılanması için yeni adımlar atıldığı, bir anlamda bakan-bakan yardımcısı ve bakanlık bürokrasisi ilişkisinin yeniden kurgulandığı, nerelerde tıkandığı, nerelerde verimli olduğu test edildi.
Şimdi bu bilgiler ışığında sadece kabine değişikliği değil, çok daha köklü bir değişikliğe gidileceğinin sinyalleri veriliyor. Tarih olarak da 15 Temmuz’un 4’üncü yıldönümünün seçildiği söyleniyor. Birkaç temel bakanlık dışında kalan bakanlıkların yeniden düzenleneceği, geçmişte birleştirilen bakanlıkların ayrılarak yeni bakanlıklar kurulacağı ve klasik başkanlık sistemlerindeki gibi “siyasi sekretarya” sistemine geçileceği öngörülüyor.
Buna paralel olarak, başta cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının arttırılacağı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kurumları olarak dizayn edilen Kurullar ve Ofisler’in daha aktif rol üstlenecekleri gibi bir hazırlıktan söz ediliyor.
Anlayacağınız sadece birkaç bakanın değişeceği, yerlerine yenilerinin geleceği şekli bir değişim değil, sistemin oturmasını sağlayacak, güçlü ve köklü bir değişim hazırlığı var. Kimlerin gideceğini, kimlerin geleceğini ise Başkan Erdoğan’dan başka bilen yok. Ama şu tahmin ediliyor; değişim hangi boyutta olursa olsun veya hiç olmasın, her iki durum da AK Parti’nin bundan sonraki yolculuğunun ne yöne olacağının işareti olacak…