Sağanak ve fırtına birçok kenti esir aldı! Okullar tatil edildi, cezaevi boşaltıldı

Bugün pek çok ilde uyarı yapılan fırtına ve sağanak etkisini gösterdi. İstanbul, İzmit, Sakarya, Zonguldak ve Burdur'da etkisini gösteren fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle Şişli'de ve Zonguldak'ta eğitime ara verildi. Zonguldak'taki Karadeniz Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle hükümlüler başka infaz kurumlarına nakledildi. Ereğli'de şiddetli fırtına nedeniyle liman açığında bekleyen 'Kafkametler' isimli kuru yük gemisinden haber alınamıyor.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük ile kıyı ilçeleri başta olmak üzere Kastamonu ve Bolu’nun kuzeyi için ‘tam fırtına’ uyarısı yaptı. Meteoroloji’den yapılan uyarıda “Fırtına sebebiyle çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.” denildi.

İSTANBUL’DA METREKAREYE 30-82 KG YAĞIŞ DÜŞTÜ

Bugün pek çok ilde uyarı yapılan fırtına ve sağanak etkisini gösterdi. İstanbul’da dün gece başlayarak bugün de devam eden sağanak ve yer yer kar yağışı nedeniyle metrekareye 30 ila 82 kg aralığında yağış düştüğü öğrenildi.

En fazla yağış Beykoz, Ümraniye, Sancaktepe ve Sarıyer ilçelerinde kaydedildi. Dün 14 derece civarındaki sıcaklıklar, bugün 2 derece kadar gerilerken yağışlar sabah erken saatlerde, il genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüldü. Sabaha karşı Anadolu Yakası’nın yüksek kesimleri ile Hadımköy civarına kar yağdı. İBB ekipleri Hadımköy’de tuzlama çalışması yaptı.

AKOM UYARDI, İSTANBUL’U FIRTINA VURDU

AKOM’un tahminine göre ise bugün fırtına ile birlikte görülmesi beklenen yağışların Avrupa Yakası Boğaz çevresi ile Anadolu Yakası genelinde 16:00’a kadar etkili olmaya devam edeceği kaydedildi.

İstanbul için uyarlar sürerken Sarıyer’de Zekeriyaköy Mahallesi Kilyos Caddesi ve Rumeli Feneri Yolu üzerinde devrilen ağaçlar yolu trafiğe kapattı. Jandarma ekipleri devrilen ağaçlar nedeniyle kapanan yolda başka kazaların yaşanmaması için tedbir alırken, itfaiye ekipleri ağaçları keserek kaldırdı. Kesilen ağaçların kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü.

AVCILAR’DA AĞAÇ OTOMOBİLİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki ağaç saat 09.30 sıralarında fırtınanın etkisiyle kökünden yola doğru devrildi. Ağacın bir bölümü yol kenarına park edilen 34 HCP 115 plakalı otomobilin üzerine düştü. İhbar üzerine itfaiye ve Avcılar Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekibi sevk edildi. Ekipler, ağacı parçalar halinde kesti. Ağacın gövdesi ise getirilen iş makinesi ile itilerek otomobilin üzerinden alındı.

YEŞİLÇAY DERESİ TAŞTI

İstanbul’da etkili olan sağanak yağış ve fırtına sonrası Şile Ağva Merkez Mahallesi’nde bulunan Yeşilçay Deresi taştı. Dere suyunun aniden yükselmesiyle taşkın yaşandı. Yaşanan taşkın sonrası dere bölgesi sular altında kalırken, bölgedeki restoran ve kafelerde hasar meydana geldi. Yaralanan ya da mahsur kalanın olmadığı taşkın sonucu bölgedeki iş yerleri kullanılamaz hale geldi. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye gelen Şile Belediyesi ekiplerinin suyu tahliye ve temizlik çalışmaları sürüyor.

ŞİLE’DE EĞİTİME BİR GÜN ARA!

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada “İstanbul’da etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Şile’de 20 Kasım Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Bu karara paralel olarak, Şile İlçesi’ndeki kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 20 Kasım tarihinde idari izinli sayılacaktır.” denildi.

İZMİT’TE ELEKTRİK DİREKLERİ DEVRİLDİ

Kocaeli’de etkisini gösteren yağmur ve fırtına, özellikle İzmit’i vurdu. Yağmur ve fırtına nedeniyle ağaçlar ile elektrik direkleri devrildi. İzmit Belediyesi’ne bağlı ekipler, ağaçları kaldırmak için çalışma başlattı. Elektrik dağıtım firması yetkilileri de hasar gören ve devrilen direklerdeki kabloları onarmak için çalışma yaptı.

ZONGULDAK’TA AĞAÇ DEVRİLDİ, ÇATILARDAN KİREMİT DÜŞTÜ

Zonguldak’ta ağaçlar devrilirken, yollarda su birikintileri oluştu. Araçların üstüne, evlerin çatılarından kiremitler ve beton parçaları düştü. Ereğli ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle limanda 5 metreyi bulan dalgalar meydana geldi. Ereğli ilçesinde de bir ağacın araçların üstüne devrildiği an cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Park halindeki bir araç ise çatıdan düşen parçalar nedeniyle hasar gördü.

GEMİ KARAYA OTURDU

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle sürüklenen yük gemisi, karaya oturdu. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler, geminin kaptanı ile iletişim kurdu. Gemide kaç mürettebat olduğu öğrenilemezken, bölgede kurtarma çalışması başlatıldı.

GEMİ PARÇALANDI, 13 MÜRETTEBAT KURTARILDI

Karaya oturan Kamerun bandıralı yük gemisi, büyük dalgalar sebebiyle ortadan iki parçalandı. Gemi 2 parça halinde kıyıya vurdu. Gemide bulunan 13 mürettebat AFAD, Sahil Güvenlik ve itfaiye ekipleri tarafından sağ şekilde gemiden tahliye edildi. Geminin 2 parçası da halatlarla kıyıya bağlandı.

Denizcilik Genel Müdürülüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“19.11.2023 saat 10.00’da Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne ulaşan tehlike sinyaliyle Kamerun Bayraklı ‘PALLADA’ gemisinin fırtına sebebiyle hasar aldığı ve Ereğli’de karaya oturduğu anlaşılmıştır. Merkezimiz koordinasyonunda, AFAD ve itfaiye ekiplerince gemide bulunan 13 personelin tamamı tahliye edilmiştir.”

EREĞLİ AÇIKLARINDAKİ GEMİ VE 12 KİŞİLİK MÜRETTEBATA ULAŞILAMIYOR

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde şiddetli fırtına nedeniyle liman açığında bekleyen ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinden haber alınamıyor. Türk bandrallı olduğu öğrenilen geminin Rusya’dan geldiği ve 12 mürettebatı olduğu öğrenildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle gemi ile irtibat kurulamazken, 12 kişinin durumu hakkında bir bilgiye ulaşılamadı.

ZONGULDAK’TA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Zonguldak’ta fırtına ve sağanak etkili olurken, valilikten yapılan açıklamada 20 Kasım’da olumsuz hava sebebiyle okulların tatil edildiği duyuruldu. Ereğli ilçesinde 5 metreyi aşan dalgalar ilçe sahiline vurdu. Sahildeki yürüyüş yoluna kadar deniz taşarken, kafelerin bahçelerine dalgalar geldi. Masa ve sandalyeler ile iş yerlerinde hasar oluştu.

DERE TAŞTI

Öte yandan yağışlar nedeniyle Karga Mahallesi’ndeki Güldere Deresi taştı. İlçenin çeşitli yerlerinde taşan sular su baskınına neden oldu. Polis ekipleri, su altında kalan yollarda sürücülerin geçişine izin vermezken güvenlik önlemi aldı.

CEZAEVİ BOŞALTILIYOR

Zonguldak’taki Karadeniz Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle hükümlülerin başka infaz kurumlarına nakledildiğini duyuran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, paylaşımında “Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle su seviyesi yükseldiğinden, cezaevinde barındırılan hükümlüleri güvenlik nedeniyle yakın kurumlara naklediyoruz. Düzce T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen 39 hükümlünün şu an için bir güvenlik problemi bulunmamaktadır” dedi.

SAKARYA’YI FIRTINA VURDU

Sakarya’nın Karasu ilçesinde gece boyunca sağanak ve fırtına, etkili oldu. Plaj Caddesi’nde ağaçlar kökünden sökülüp devrildi, bazı binaların çatıları uçtu. Uçan parçalar caddeye savulurken, Karasu Belediyesi ekipleri, fırtınanın vurduğu bölgelerde çalışma başlattı.

BURDUR’DA İSTİNAT DUVARI YIKILDI, APARTMANI SU BASTI

Meteoroloji’nin ‘kuvvetli yağış’ uyarısı yaptığı Burdur’da, dün metrekareye 12 kilogram yağış düştü. En yoğun yağış, 19,7 kilogram ile merkez Yaylabeli köyünde gerçekleşti. Yağış nedeniyle kent merkezindeki Armağan İlci Mahallesi Yunus Emre Caddesi’nde bir apartmanın depo olarak kullanılan bodrum katını, su bastı. Bodrum katında biriken su, Burdur Belediyesi ekiplerince boşaltıldı.

YALOVA’DA TEKNELER PARÇALANDI

Yalova’da dün başlayan sağanak ve fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinde fırtınanın hızı, zaman zaman saatte 80 kilometreye kadar ulaştı. Çınarcık ilçesinde dalgalar nedeniyle deniz taştı. Sahil bandındaki istinat duvarları, dalgaların etkisi ile zarar gördü. Balıkçı barınakları yıkılırken, tekneler de zarar gördü. Sahil yolunun bir bölümü yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Çınarcık ilçesi ve Esenköy beldesi arasında ise sağanaktan dolayı toprak kaymaları yaşandı. Ulaşım güçlükle sağlanırken, Karayolları ekipleri yoldaki kaya ve taş parçalarını temizledi.

İşte fırtına ve sağanak yağışın vurduğu kentlerden görüntüler:

Zonguldak
Sakarya
Sakarya
Sakarya

Sağanak ve fırtına birçok kenti esir aldı! Okullar tatil edildi, cezaevi boşaltıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!