Sağlık Bakanı, tepkilerin ardından hatalı tabloyu düzeltti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı 5 Mayıs'a "vaka sayısı en fazla düşen iller tablosu" hatalı çıktı. Koca, tabloyu düzelterek yeniden paylaştı.

Sağlık Bakanı, tepkilerin ardından hatalı tabloyu düzeltti

Koca'nın geçen haftaya göre 100 bin kişi başına düşen vaka sayısının en çok azaldığı iller paylaşımının Sağlık Bakanlığı'nın geçen hafta paylaştığı verilerle uyuşmadığı ortaya çıkmıştı. Koca, vakaların en çok azaldığı ilin İzmir olduğunu belirtmiş ancak Sağlık Bakanlığı verilerine göre vakaların en çok Çanakkale'de azaldığı görülmüştü.

Koca yaptığı açıklamada, "5 Mayıs 2021 tarihinde paylaştığım grafikte il adları grafiklere yanlış olarak yerleştirilmiştir. Bu teknik hata Bakanlığımız kayıtlarındaki doğru hali yeniden düzenlenerek giderilmiştir. Grafiğin doğru halini ekte yeniden dikkatlerinize sunuyorum" dedi.

HATALI TABLO ŞÖYLE:

DÜZGÜN TABLO İSE ŞU ŞEKİLDE:

Bakan Koca'nın dün yaptığı paylaşımda İzmir'de 100 bin kişi başına vaka sayısının 399,78 azalarak 439,11'e düştüğünü belirtti. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın haftalık vaka haritasına göre bu ilin İzmir değil, Çanakkale olduğu görülüyordu.

T24'ün aktardığına göre Koca'nın paylaştığı verilerde vaka düşüşü yaşanan diğer illerin de isimlerinin yanlış olduğu ortaya çıkmıştı. Verilere İstanbul yerine Sakarya'nın, Giresun yerine Adana'nın, Yalova yerine Kırşehir'in, Tekirdağ yerine Kars'ın, Bayburt yerine Tokat'ın, Kocaeli yerine Batman'ın, Sinop yerine Nevşehir'in, Kırklareli yerine Manisa'nın yazıldığı görülüyordu.

Verilerde ismi doğru yazılan tek şehir ise Zonguldak olmuştu.