Sağlık çalışanlarına saldırıda tutuklama

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nde hasta yakınları, sağlık çalışanlarına saldırı girişiminde bulundu. Sağlık çalışanlarının, kapının arkasına tıbbi cihazlarla barikat kurarak kendilerini korumaya aldıkları anlara ilişkin görüntüler sosyal medyada tepki çekti. Olayla ilgili gözaltına alınan 5 kişiden 1'i tutuklandı.

Sağlık çalışanlarına saldırıda tutuklama

Ankara'da, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndesi sağlık çalışanlarına saldırının bir benzeri de dün gece saatlerinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nde yaşandı. Geçirdiği kaza sonucu Çocuk Yoğun Bakım Servisi'ne kaldırılan hastanın yakınları, bilinmeyen bir nedenle sağlık çalışanlarına karşı saldırı eyleminde bulundu. Sağlık çalışanları da yoğun bakımda kapının arkasına tıbbi cihazlarla barikat kurarak kendilerini korumaya aldı. Hasta yakınlarına ilk müdahaleyi özel güvenlik görevlileri yaptı. Daha sonra gelen polis ekiplerinin müdahalesiyle hasta yakınları sakinleştirildi. Olaya karışan 5 kişi gözlatına alındı. 

'SAĞLIK EMEKÇİLERİNE ŞİDDETİ KINIYORUZ'

Sağlık çalışalarının tıbbi cihazlarla barikat kurup, korku içinde beklerken çekilen görüntüleri, sosyal medyada paylaşıldı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) Twitter hesabından söz konusu olaya ilişkin videolar paylaşılarak, duruma tepki gösterildi. 'Sağlık emekçilerine yönelik şiddeti kınıyoruz' notu ile paylaşılan mesajda, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisinde dün akşam hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan ve kapıları tutarak kendilerini korumaya çalışan sağlık emekçilerine yönelik şiddeti kınıyoruz. Sağlıkta şiddete karşı mücadelemiz devam edecek" ifadeleri kullanıldı.

BİLİM KURULU ÜYESİ KINADI

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Akın Kaya da saldırıyı Twitter hesabından kınadı. Kaya, "Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde dün gece sağlık çalışanlarımıza yapılan çirkin saldırı ve şiddeti kınıyoruz..Olayla ilgili adli süreçler başlatılmış olup suçluların gerekli cezayı almalarını bekliyoruz" dedi.

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi, biri adli kontrolle olmak üzere 4 kişi serbest bırakıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla saldırıya tepki gösterdi.

Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin bir yenisinin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde dün gece yaşandığını belirterek, "Saldırganlar, çocuk yoğun bakım servisine kaldırılan bir hastanın yakınlarıydı. Mahkemede hesap verecekler ama çocuklarına verebilecekleri bir cevap olmayacak." ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da "Sağlıkta şiddet ayıbı bizleri derinden üzmektedir. Gece gündüz cefakarca bizler için mücadele eden sağlık çalışanlarımıza yapılan şiddeti kınıyoruz. Çalışanlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Konunun takipçisi olacağız." açıklamasında bulundu.

'GEREKLİ CEZAYI ALMALARINI BEKLİYORUZ'

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof.Dr. Akın Kaya, Twitter'dan yaptığı açıklamada, saldırıyı ve şiddeti kınadıklarını belirterek, "Olayla ilgili adli süreçler başlatılmış olup saldırganların gerekli cezayı almalarını bekliyoruz. Bundan sonra bu tür olayların tekrarlanmaması için gerekli tüm önlemler alınacaktır. Görevleri başında uğradıkları şiddet nedeniyle tüm çalışanlarımıza geçmiş olsun diyoruz." ifadelerini kullandı.

BU İLK DEĞİL

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de geçen 22 Eylül'de hasta yakınları yine sağlık çalışanlarına saldırmıştı. Sağlık çalışanları, saldırıdan korunmak için kapının arkasında birakat kurmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili başlatılan soruşturma sonunda iddianame düzenlenmiş ve olaya karışan 5 kişi hakkında 'görevi yaptırmamak için direnme' ve 'kamu malına zarar vermek' suçlarından 8 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.