Sahaflar isyan etti: İBB neye göre seçiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘İBB Sahaf Günleri’ etkinliğine başvurusuz bir şekilde sahafların seçilmesi sonucu oluşan haksız rekabet ortamına bazı sahaflar tepki gösterdi. Veryansın TV’ye konuşan sahaflar ‘İBB muhataplarını eşit görmüyor. 20-30 kişiyi direkt fuara yerleştiriyor. Bu hem rekabete hem de hukuğa aykırı ve etik değil’ dedi.

Sahaflar isyan etti: İBB neye göre seçiyor?

BUSE ERDEM / VERYANSIN TV

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kadıköy ve Beşiktaş meydanlarında “İBB Sahaf Günleri” etkinliği düzenliyor. 17 - 26 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Meydanı’nda, 1 -10 Ekim tarihleri arasında ise Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleşecek etkinlik kapsamında ünlü yazarlar farklı konularla kitapseverlerle buluşacak, Atatürk, İstanbul, tarih gibi pek çok konu kapsamında da mezatlar düzenlenecek.

İBB Sahaf Günleri etkinliğe katılacak sahaflar için herhangi bir başvuru açılmıyor ve duyuru da yapılmıyor. Belediyenin sayfasında belli kriterleri sağlayan sahafların başvuru yapabileceği formların ya da başvuru araçlarının son iki senede olmaması ve sahafların İBB’nin takdirine göre seçilmesi bu mesleği icra eden diğer sahafları isyan ettirdi.

Konuyla ilgili İBB’den tatmin edici bir yanıt alamadıklarını söyleyen bazı sahaflar  yaşadıkları mağduriyeti Veryansın Tv’ye şöyle anlattı:

'SEÇİÇİ KURUL MU BELİRLENDİ?'

Sahaflıkta iki değer vardır; bir kitapların niteliği ikincisi kitapların sayısı. İstanbul'da 15’e yakın, yıllarca bu işi yapan, elinde 40-50 bin kitabı olan, ciddi stoğu ve arşivi olan sahaflarız. Ve biz İBB’nin iki yıldır yaptığı hiçbir fuara etkinliğe katılamıyoruz.

Usul şudur: Belediye 3-4 tane kriter belirler ve 'belirli tarihler arasında bu kriterlere uyan sahafların bize başvuru yapmasını rica ederiz der' iletişim araçları vasıtasıyla. Ama İBB iki yıldır asla başvuru açmıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kapsayıcı ve kurumsal kimliği tartışılamayacak düzeyde olan bir kurum olmasına rağmen düzenlediği etkinliklerin muhataplarının belirli bir kısmının bundan hiç haberi olmuyor. Bu tarz etkinliklerin öncesinde neden resmi kanallardan veya sosyal medya araçlarından katılmak isteyenlere yönelik bir duyuru yapılmıyor veya davetiye gönderilmiyor?

Burada katılımcılara yönelik seçici bir kurul veya kriter mi belirlenmiştir ki biz bu organizasyonlardan daima habersiziz? Böyle bir kurul kurulmuş ve belirli bir kriter belirlenmişse tarafımıza bildirilmesini rica ediyoruz.

'TALEBİMİZ ADİL OLUNMASI'

Biz bunu hayretle karşılıyoruz. İBB muhataplarını eşit görmüyor. 20-30 kişiyi direkt fuara yerleştiriyor. Bu hem rekabete aykırı hem hukuğa aykırı ve etik değil. Sorunumuz asla kişilerle ilgili değildir. Sorun işleyiş, sistem meselesidir. Bugün bu işle ilgili olan kişiyle fikir ayrılıklarımız mevcutsa sizce bu etkinliğe girmek gibi bir şansımız mevcut mudur? En basit savunma şu olacaktır: Yer kalmadı. Peki yer ne zaman doldu, kimler doldurdu, kimlerin o yerleri dolduracağını kim belirledi? Bu soruların cevabı şu anki koşullarda en hafif tabirle hep subjektif olacaktır. Aksi olmasını beklemek de mümkün değildir. Bizim talebimiz, bu tür etkinliklerin duyurusunda daha kapsayıcı olunması, kriterlerin belirlenmesi, başvuru açılması ve adil olunmasıdır.