Sahte içkiden ölenlerin sayısı 45'e yükseldi

İzmir'de bir kişi daha sahte içki yüzünden yaşamını yitirdi. İzmir'de bu ölümle metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle ölenlerin sayısı 19'a yükseldi. Toplamda sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 45 oldu.

Sahte içkiden ölenlerin sayısı 45'e yükseldi

İzmir'de sahte içkiden zehirlendiğini belirterek hastaneye başvuranlardan birinin daha yaşamını yitirmesiyle kentte ölenlerin sayısı 19'a çıktı.

Metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ne başvuran 49 yaşındaki Mustafa Tepe, müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Tepe'nin cenazesi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna götürüldü.

İzmir'de 9 Ekim'den bu yana sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye başvuranlardan ölenlerin sayısı 19'a yükseldi. Kentte sahte içki zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılanlardan 6'sı 10 Ekim'de, 4'ü 11 Ekim'de, 6'sı 12 Ekim'de, 2'si de dün yaşamını yitirmişti.

Yakın zamanda sahte içki yüzünden ölenlerin sayısı  ise 45'e çıktı.

Sahte içkiye kolonya ve deterjan kılıfı

Sahte içkiden ölümleri araştıran polis, şüphelilerin yakalanmamak için kolonya imalatı belgesi aldıkları, bu şekilde denetimlerden kurtulmayı amaçladıklarını ortaya çıkardı.

İçkilerin izini süren emniyet birimleri, İstanbul'da Avcılar ve Başakşehir'de iki imalathaneyi tespit etti. İlk baskın Avcılar'da yapıldı. 6 bin litre etil alkol, sahte alkollü içki yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

Başakşehir'de de bir deterjan imalathanesine baskın yapıldı. Yaklaşık 7 bin litre etil ve metil alkol ele geçirdi.

ŞÜPHELİLER YAKALANMAMAK İÇİN KOLONYA VE DETERJAN ÜRETİMİ BELGESİ ALMIŞ

İfadelerinde şüphelilerin yakalanmamak için, Avcılar'da kolonya, Başakşehir'de deterjan üretimi belgesi aldıkları ortaya çıktı.

Şüpheliler, Avcılar'daki imalathanede, ucuza temin ettikleri metin alkol ve etanol maddelerini, basınçlı damıtma kazanlarında kaynatarak sözde alkolün zehrini alıyordu. İmal ettikleri alkollü sıvıyı da birer litrelik şişelere koyuyorlardı. Üzerine de, "İnsan sağlığına zararlı değildir. Tarımsal kökenli etil alkol bazlı hijyenik yüzey temizleyici" etiketi yapıştırarak bu şişeleri de piyasaya sürüyorlardı. 

KOLİLERE 'LİMON VE GÜL KAMUFLESİ'

Sahte içki üreten şebeke elde ettikleri etil alkolü kolilerle diğer illere sevk ediyordu. Kolilerin üzerinde limon, gül gibi ibareler yazan şebeke üyeleri koli içerisindeki alkolü bu şekilde kamufle ediyordu.

Üretilen sahte alkollü içkinin çeşitli illerde merdiven altı satış yaptıkları öğrenilen kişilere gönderildiği tespit edildi. Başakşehir'deki depoya yapılan operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüpheliler aranıyor.

Kocaeli polisinin de sahte alkollü içkiden zahirlenme vakaları üzerine 177 iş yerine denetim yaptı, 2 iş yerine idari işlem uygulandı. 103 litre etil alkol ve 210 adet alkol aromasına el konuldu. 

TUTUKLAMA KARARI

İstanbul merkezli 3 ilde jandarma ekiplerince sahte alkol operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı olarak 25 adrese baskın düzenleyen ekipler, 3 bin 500 litre kaçak alkol ele geçirirken, olayla ilgili 22 şüpheli de yakalandı.

Sözcü'nün aktardığına göre operasyon, İstanbul İl Jandarma ekiplerince gerçekleştirildi. Jandarma ekipleri, sahte içki üreterek insanların hayatını tehlikeye sokan bir şebekeye yönelik geçtiğimiz Kasım ayında özel bir ekip kurdu. Araştırmalarda şebeke elebaşının H.K. olduğu tespit edilen sahte içki çetesine yönelik 10 ayda 18 operasyon düzenlendi. Baskınlarda gözaltına alınan 16 şüpheli sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

TOPLAMDA 18 TON SAHTE İÇKİ

Aramalarda ise 18 ton litre sahte alkol, 33 litre esans, çeşitli markalara ait 113 bin içki etiketi, 15 bin 640 boş içki şişesi, 569 bin kapak, 3 milyon 501 bin TAPDK bandrolü, 3 alkolmetre ile alkol imalatında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

3 İLDE 25 ADRES

Örgütün tamamen çökertilmesi için çalışma başlatan jandarma ekipleri İstanbul, Adana ve Bursa'da 25 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda 22 şüpheli gözaltına alındı.

3 BİN 500 LİTRE 

Adreslerde yapılan aramalarda 1 damıtma kazanı, 2 damıtılmış alkolün soğutmasında kullanılan havalandırma ve soğutma sistemi, toplam 3 bin 500 litre sahte alkol, bir tabanca ve bu tabancaya ait çok sayıda mermi ele geçirdi. Suçtan elde edildiği değerlendirilen 29 bin lira, 3 bin 350 dolar ve 630 euroya da el konuldu.

17'Sİ TUTUKLANDI

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 17'si tutuklanırken, 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

JANDARMA UYARDI

Vatandaşlara sahte içki konusunda uyarılarda bulunan Jandarma yetkilileri; sahte içkinin görme kaybı başta olmak üzere birçok sağlık sorununa hatta can kaybına yol açabileceği, içki şişelerinin üzerinde bulunan akıllı bandrollerin detaylı bir şekilde incelenerek bandrolü olmayan veya açılmış ürünlerin satın alınmamasını, şüphelendikleri herhangi bir durumda kolluk kuvvetlerine veya “174” Alo Gıda İhbar Hattına ulaşmaları gerektiği ifade edildi.