Şaka değil: HDP 60 yıl önce ölen komünist lidere tekzip gönderdi!

Terör örgütüne üyelik, yardım ve yataklık suçlamalarıyla görevden alınan Derik’in HDP’li Belediye Başkanı Mülkiye Esmez, 60 yıl önce ölen Aydınlık gazetesinin kurucusu Şefik Hüsnü Değmer'e tekzip gönderdi!

Şaka değil: HDP 60 yıl önce ölen komünist lidere tekzip gönderdi!

Görevden alınan Derik’in HDP’li Belediye Başkanı Mülkiye Esmez, Aydınlık gazetesi kurucusu Şefik Hüsnü Değmer’e tekzip gönderdi ve Aydınlık’ta 2 Eylül günü çıkan bir haberin düzeltilmesini istedi. Gazete künyesinde “Kurucu” sıfatını görünce tekzibi yapıştıran HDP’liler, haberlerden 1959 yılında hayatını kaybeden Değmer’i sorumlu tuttu!

Aydınlık’taki haberde şöyle denildi:

“Derik’ten ihtarname-ihbarname olarak Noter kanalıyla Aydınlık’a ulaşan talep, hem çalışanları eğlendirdi hem de şaşırttı. Çünkü Aydınlık’ın kurucusu Şefik Hüsnü Değmer, 60 yıl önce, 1959’da hayatını kaybetmiş tarihi bir kişilik. Bu ismi tanımamak siyasetçi bir belediye başkanı açısından oldukça tuhaf bir durum. Türkiye’de son 50 yıldır siyasetle uğraşan herkesin bildiği üzere, gazetemizin kurucusu Şefik Hüsnü Değmer, ilk kez Haziran 1921’de Aydınlık dergisini çıkartmış, 1959’da hayatını kaybetmiş bir siyasetçi, fikir adamı ve yurtsever devrimci bir öncü. O tarihten sonra 1968’lerde, 1978’de, 1993’te ve sonrasında çeşitli tarihlerde aralıklı da olsa Aydınlık, günlük gazete veya haftalık dergi olarak yayın hayatını sürdürdü. Kurucu isim değişmedi: Şefik Hüsnü Değmer.”

ŞEFİK HÜSNÜ DEĞMER KİMDİR?

Türkiye İşçi Çiftçi Sosyalist Fırkası’nın (TİÇSF) lideri ve Aydınlık gazetesinin kurcusu Dr. Şefik Hüsnü Değmer, 1887 yılında Selanik’de doğdu.

Orta öğrenimini M.Garaud Koleji’nde yaptı. Yüksek öğrenim için Paris’e giderek Fen ve Tıp Fakültelerinde okudu. Sinir ve ruh hastalıkları eğitimleri gördü. Paris’te bulunduğu sırada Jön Türklerin faaliyetleri ile yakından ilgilendi. Türkiye’ye döndüğünde 1912 Balkan Savaşı’na katıldı. Daha sonra I.Dünya Savaşı’na katılarak Çanakkale Cephesi’nde tabip yüzbaşı olarak görev yaptı.

1919’da ilk sayısı Berlin’de çıkan Kurtuluş dergisini yayınlayan grubun başına geçerek, 20 Eylül 1919’dan itibaren dergiyi İstanbul’da yayınlamaya başladı. Dergi çevresiyle birlikte 22 Eylül 1919’da Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası’nın kuruluşunu sağladı. TKP’nin 10 Eylül 1920’de Bakü’deki 1. Kongresinde listeden Merkez Komite üyeliğine ve Merkez İcra Komitesi 1. Sekreterliğine seçildi.

Hayatını kaybettiği 1959 yılına kadar Değmer’in hayatı sosyalist örgütlenme, yayıncılık ve hapishanelerle geçti.