Sakarya Üniversitesi'nde 'dolarla bağış' skandalı

Sakarya Üniversitesi'nde yabancı öğrencilerden alınan kayıt parası skandalı patlak verdi. Üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerden 500’er dolar para toplandığı iddia edildi. YÖK soruşturma başlattı.

Sakarya Üniversitesi'nde 'dolarla bağış' skandalı

Sakarya Üniversitesi, kayıt parası adı altında yabancı uyruklu olan öğrencilerden 500 dolar topladığı öne sürüldü.

ENDONEZYALI ÖĞRENCİLERDEN 500 DOLAR ALINDI

MÜSİAD'ın Endonezya Temsilciliği'ne yapılan şikayet ile ortaya çıkan olayda iddiaya göre; Endonezyalı öğrencilerden, üniversitenin öğretim üyelerinin üye ve yöneticisi oldukları Sakarya Üniversitesi Mensupları ve Mezunları Derneği adına 500 dolar bağışta bulunmaları istendi.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Endonezyalı öğrenciler de durumu, kendilerine aracılık eden MÜSİAD Endonezya Temsilciliği'ne şikayet etti.

MÜSİAD YÖK'E ŞİKAYETTE BULUNDU

MÜSİAD yaşananları Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bildirdi. Öğrencilerden bağış alındığına yönelik belgeler, şikayet dilekçesi ile YÖK'e gönderildi. YÖK, iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

REKTÖRDEN AÇIKLAMA GELDİ

Skandalla ilgili açıklama yapan Rektör Fatih Savaşan, soruşturmayı doğruladı ve “Zorunlu bağış söz konusu değil. Gönüllü bağış olabilir. Dernek, bağışlarla ilgili bilgileri açıklamak zorunda değil. Savcılık marifetiyle istenebilir. YÖK'e gereken bilgiler verilir. Ben zorunlu bağış olduğuna ihtimal vermiyorum ama biz de bakıyoruz. Süreç işliyor” dedi.