Salda Gölü’ne iş makineleri girdi, Türkiye ayağa kalktı… Sorumlular görevden alındı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, 'Hiçbir şekilde burayı betonlaştırmayacağız, asfaltlaştırmayacağız' dediği Salda Gölü'nün kıyısına iş makineleri girdi. Gelen tepkiler üzerine TOKİ'den yapılan açıklamada, 'Makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmemiştir' denildi. Müşavir firma ve sorumlu personel hakkında soruşturma başlatıldığı ve bu kişilerin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Salda Gölü’ne iş makineleri girdi, Türkiye ayağa kalktı… Sorumlular görevden alındı

İmara açılması tepkilere neden olan Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün kıyısına iş makineleri girdi. Türkiye’nin ender doğa harikasında ortaya çıkan görüntüler Türkiye’yi ayağa kaldırdı. TOKİ sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medyada yer alan Salda Gölü’ndeki inşaat alanına iş makinelerinin girdiği görüntülere ilişkin, “Paylaşılan olumsuz görüntüler, Salda Gölü’nü koruma eksenli projemizi kesinlikle yansıtmamaktadır” ifadesini kullandı.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da Salda Gölü  kenarında açıklama yaptı. Göldeki Millet Bahçesi projesi ihalesini yürüten firmanın izinsiz bir işlem yaptığını söyleyen Kahraman, “Alanda inceleme yaparak tüm faaliyetleri durdurduk. Gerekli idari tahkikat ve soruşturmaları başlattık. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk” dedi. Gölü 7/24 izleyecek bir sistem kuracaklarını da aktaran Kahraman, uzmanların yer aldığı bir Bilim Kurulu da oluşturacaklarını kaydetti.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Salda Gölü kıyısında inşaat çalışmalarının başladığını duyurdu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan CHP’li Göker, “Corona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nde iş makinaları ile katletmeye başladılar” diye yazdı.

Göker, iş makinelerinin görüntülerini de sosyal medya hesabından paylaştı.

‘BİNLERCE CANLININ YAŞAM ALANINA SALDIRILIYOR’

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da inşaata tepki gösterdi. Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şöyle seslendi: “Geçen sene Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edeceğinizi söylediğiniz alanda, bugün kamyon ve kepçelerle binlerce canlının yaşam alanına saldırılıyor. Sayın Bakan ya sizi kandırıyorlar ya da siz bu milleti kandırıyorsunuz. Salda siz inşaat yapasınız diye değil korona virüsü tedbirleri gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken o beyaz kumları, kamyon ve kepçeler kirletiyor, binlerce yılda oluşan doğal ve özel kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz.”

İnşaata sosyal medyadan da çok büyük tepkiler geldi. Salda Gölü Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girdi.

TOKİ: SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Gelen tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı. TOKİ’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Salda Gölü’ne ilişkin Twitter’dan paylaşımlar yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır. Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmemiştir. Yüklenici firma hakkında kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

Açıklamada, bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağı, çalışmaların çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürütüleceği belirtildi.

BAKANLIK ‘BETONLAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK’ DEMİŞTİ

Bakanlık’tan daha önce Salda Gölü’yle ilgili yapılan açıklamada “Salda’nın doğal güzelliğine zarar verilmeyecek. Hiçbir betonlaşma yapılmayacak. Beton ve çimento gibi materyeller kullanılmayacak, sadece ahşap ve doğal malzemelerden yapılacak. Beyaz kumsala hiçbir şekilde dokunmadan göl kıyısından yaklaşık 400-500 metrelik bant dışına yapacağız” ifadelerine yer verilmişti.

Bakan Kurum’dan Salda Gölü açıklaması