Şamil Tayyar kendi partililerine çattı: ‘Terörist’ diyordunuz, şimdi ‘Başak Hanım’ mı oldu?

Eski AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Başak Demirtaş'a daha önce “terörist” diyen AKP'lilerin şimdi “Başak Hanım” demeye başladığını belirterek, “Ne değişti? Adaylığı siyaseten işimize geldiği için mi?” diye sordu.

featured

Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İBB adaylığı için DEM Parti’ye başvuru yapması yerel seçim denklemini değiştirirken, AKP’de de ilginç bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Eski AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, bazı AKP’lilerin tavrını eleştirdi.

Tayyar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2020 yılındaki olayı hatırlatıp, “Dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’le birlikte Başak Demirtaş’a yönelik sosyal medyadaki çirkin ve ahlaksız paylaşımlara ‘insani’ olarak tepki gösterdiğimizde linç edilmiştik. Sözümona bizim mahallede…10 binin üzerinde tweet atılmış, inanılmaz küfür ve hakarete maruz kalmış, hatta teröristlerle ilişkilendirilmiştik! Yönlendiren ‘merkez’ de belliydi aslında” dedi.

ADAYLIĞI İŞİNİZE Mİ GELDİ?

Tayyar, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi bakıyorum, o gün bize hakaret ederken Başak Demirtaş için ‘terörist’ diyenler bugün ‘Başak hanım’ diye hitap ediyor, ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulunuyor, ‘terörist’ sıfatını anmıyorlar. Ne değişti? Adaylığı siyaseten işimize geldiği için mi? İlkelerinizi ‘konjonktürel’ tanıma tabi tutarsanız, böyle savrulur, samimiyetinizi kaybeder, güven inşa edemezsiniz. O gün ‘insani duruş’ sergilenebilse, bugünkü tavır sırıtmazdı. Onun için ‘ilkeli siyaset’ diyoruz, demeye devam edeceğiz.”

RESMİ BAŞVURUSUNU YAPTI

Eski HDP  Eş Genel Başkanı, tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, DEM Parti’den İBB aday olabileceğini duyurmuştu. Demirtaş, “İstanbul adaylığı için, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) bize bir öneri gelmedi ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa gireriz ve iddialı oluruz” demişti.

Demirtaş, DEM Parti’ye resmi başvurusunu yaptı. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli’den de konuyla ilgili  ”Adaylık açıklaması sevindirici bir şey ama tabii ki değerlendirmeyi komisyonlarımız ve MYK’mız yapacaktır” ifadesini kullandı.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit da bugün partisi adına Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığı açıklamasının parti için resmi başvuru niteliğinde olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Başak arkadaşımız, muhtemel olabilecek en güçlü aday arkadaşlarımızdan birisi. Mayıs kampanyamızı birlikte yürüttüğümüz, mitinglerimizde konuşan bir arkadaşımız, yoldaşımız. O anlamıyla adaylığının önünde tabii ki hiçbir engel yok. Biz de bundan mutluluk duyuyoruz.”

Şamil Tayyar kendi partililerine çattı: ‘Terörist’ diyordunuz, şimdi ‘Başak Hanım’ mı oldu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 31 Ocak 2024, 15:23

    çünkü yeni bir Kürt açılımı yapacaklar. onun için.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!