Şamil Tayyar’dan Erdoğan’a taş: Sonuçları ağır olur

AKP MKYK üyesi ve eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar isim vermeden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 'göçmen' sözlerini eleştirdi. Erdoğan’ın sıklıkla kullandığı 'ensar' vurgusuna dikkat çeken Tayyar, ‘Ensar retoriği, sorunu tek başına tarife yetersiz. Süreç iyi yönetilemezse sosyal ve siyasal sonuçları ağır olur.’ dedi.

Şamil Tayyar’dan Erdoğan’a taş: Sonuçları ağır olur

AKP MKYK üyesi ve eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, sosyal medya hesabı Twitter’dan kaçak göçmen tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da sıklıkla kullandığı "ensar" vurgusuna dikkat çeken Tayyar, şu mesajı paylaştı:

"Göçmen sorunu, Suriyeli boyutunu çoktan aştı, Asya ve Afrikalılara kadar uzandı. Bu sorun, önümüzdeki dönem siyasetin en hararetli tartışma konusu olmaya namzet. Ensar retoriği, sorunu tek başına tarife yetersiz. Süreç iyi yönetilemezse sosyal ve siyasal sonuçları ağır olur."

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ? 

Siyasette tartışma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasıyla başlamıştı. Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerle ilgili sosyal medya hesabından 16 Temmuz günü videolu bir paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu çözmek zorundayız" diyen Kılıçdaroğlu "Irkçılık yapmıyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da iki yıl içinde çözeceğim" şeklinde konuşmuştu.

Erdoğan da Suriyeli sığınmacılar konusunda Kılıçdaroğlu'na 21 Temmuz'da yaptığı açıklamayla tepki göstermişti. 

Erdoğan, "Biz bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız. Bu kadar açık söylüyorum" ifadesini kullanmıştı.