Samsun’da bir grup Vezirköprü Belediye binasını taşladı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 29 mahalleyi kapsayan arazi toplulaştırmasına karşı çıkanlar, belediye binasını önünde bir araya gelerek binayı taşladı.

Samsun’da bir grup Vezirköprü Belediye binasını taşladı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 29 mahalleyi kapsayan arazi toplulaştırmasına karşı çıkan Adatepe halkı, dün sabah saatlerinde Vezirköprü Belediyesi önünde toplandı.

Halk arazi toplulaştırmasına tepki gösterirken, olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi geldi. Belediye önünde toplananlar, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'in yanlarına gelmesini istedi. Polisle yaşanan gerginlik sonrası halk, belediye binasını taşlarken polis biber gazı sıktı. 

HALK DAHA ÖNCE DE EYLEM YAPTI

DSİ'nin arazi toplulaştırma çalışmaları kapsamında ihale duyurusu yapması sonrası Vezirköprü ilçesine bağlı Adatepe Mahallesi’nde yaşayanlar bu uygulamaya karşı çıkmıştı. Mahalle içinde kullanılmayan yerlerinde arsa olarak ihale kapsamına alındığını ifade eden bölge halkı, arazilerinin toplulaştırılmasına iş makinelerini durdurarak ve Vezirköprü İlçe Kaymakamlığı önünde eylem yaparak tepki göstermişti.

Bölgeye takviye olarak Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri gönderildi. İlçede eylemlerin devam ettiği belirtildi.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA NE DEMEK? 

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine arazi toplulaştırma deniliyor.

Son yerel seçimlerde AKP, Vezirköprü'yü birçok karadeniz kasabası gibi büyük bir oy farkıyla kazanmıştı.