Cumhurbaşkanlığı’ndan ilginç 29 Ekim videosu

Erdoğan Anıtkabir'de 'Aziz Atatürk...' diye başlayan mektubunu yazdı ama 'Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından' yayınlanan videoda Atatürk yer almadı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan ilginç 29 Ekim videosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri’ne “Aziz Atatürk, bugün millet olarak büyük bir heyecanla Cumhuriyetimizin 96’ncı yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gurur günümüzde zatıalinizi ve İstiklal Harbimizin bütün kahramanlarını, vatanımız uğruna kan veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” diye yazdı ama bu sabah Anadolu Ajansının servis ettiği “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. yılı için özel video hazırlandı” haberindeki videoda Atatürk ve silah arkadaşlarının değil adı görüntüsü bile geçmedi.

Videoyu izleyenler uzun süre bu gerçek videonun girişi niyetine yayınlanmış bir bölüm diyerek arayışa girdiler ancak ne yazık ki video bu kadardı.

AA’nın aktardığı bilgiye göre, Malazgirt Zaferi’nden Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen tarihi sürecin anlatıldığı yapım, Genelkurmay Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın savaş tabloları koleksiyonunda bulunan eserlerin 3D teknolojisi kullanılarak modellenmesiyle oluşturuldu.
Video, AA tarafından paylaşıldı ancak Cumhurbaşkanlığı’nın resmi Twitter ve YouTube hesaplarından paylaşılmadı.

Videoda Atatürk’e yer verilmemesi ve Cumhurbaşkanlığı’na ait hesaplarda yayınlanmaması tartışma konusu oldu.

İşte o video: