Saray’dan ‘İlber Ortaylı’ yalanlaması… Konu: ‘Afrikalı göçmenler Türkiye’ye gelecek’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlardaki "İtalya Başbakanı Meloni ile görüşen İlber Ortaylı, 'İtalya, Afrikalı göçmenleri Türkiye'ye göndermek istiyormuş' dedi" iddiasının, doğru olmadığını bildirdi.

featured

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye ziyareti gündem olmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’nde kabul ettiği Meloni bu görüşmeden önce Kapalıçarşı’yı gezmişti.

Meloni, Kapalıçarşı’ya gizlice yaptığı ziyarette halıcıları ve kuyumcuları dolaştı. Meloni’nin Kapalıçarşı ziyaretine ise ünlü tarihçi İlber Ortaylı eşlik etti.

Meloni’ye Kapalıçarşı’da eşlik eden İlber Ortaylı’nın “Çok önemli bir tezleri var, Afrikalı göçmenler İtalya’ya, bize gelecekmiş. Çiğ et yiyen, affedersiniz sokaklarda işeyerek gezen, yatan, çıplak gezen Afrikalı bir kesim var, İnşallah onları göndermezler” sözleri kısa süre içerisinde gündem oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama paylaştı. Açıklamada, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin, Türkiye ziyareti sırasında, “Afrikalı göçmenlerin Türkiye’ye gönderilmesine” yönelik herhangi bir anlaşma, hatta görüşmenin dahi söz konusu olmadığı belirtildi.

Açıklamada, İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği yönündeki iddiaların, İtalya’nın sağ koalisyon hükümetine yakın “Il Giornale” gazetesindeki bir haberin ardından ortaya atıldığının belirlendiği ifade edildi.

Haber incelendiğinde, “İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği” yönünde herhangi bir ifade veya yorumun bulunmadığının tespit edildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Meloni’ye, Kapalıçarşı ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir televizyon kanalındaki, ‘İtalya, Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyormuş’ ifadesinin, konuşmanın bütününden kesilerek manipülasyon amacıyla servis edildiği tespit edilmiştir. Bu ifade, Ortaylı’nın, Meloni’den aktarımı değil, sosyal medyadaki iddiaların dile getirilmesidir. Ortaylı’nın, bu açıklamayı Meloni’den duyarak aktardığı şeklinde açıkça dezenformasyon yapılmaktadır. Yayının tamamı incelendiğinde, İlber Ortaylı’nın, sosyal medyada dolaşan ‘Faşist Meloni’ ve ‘Afrikalıların Türkiye’ye gönderileceği’ yönündeki iddiaları eleştirdiği belirlenmiştir.”

Saray’dan ‘İlber Ortaylı’ yalanlaması… Konu: ‘Afrikalı göçmenler Türkiye’ye gelecek’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!