‘Sarıklı amiral’e dokunan yandı

Kamuoyuna “sarıklı amiral” olarak yansıyan Tuğamiral Mehmet Sarı’nın fotoğraflarının sızdırılması suçlamasıyla yargılaması süren ve bu nedenle açığa alınan Albay F.K., hukuki süreci tamamlanmadan emekli edildi.

featured

Mehmet Sarı, albay F. K., için casusluk ve emre itaatsizlik suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuş, savcılık ise F.K hakkında yalnızca “emre itaatsizlikte ısrar” suçlamasından soruşturma başlatmıştı. 16 Mayıs’ta görülen ilk duruşmada ise duruşma savcısı tarafından esas hakkında mütalaa verildi ve Albay F.K’nin beraatı istendi. 21 Eylül’deki duruşmada beraat etmesi beklenen F.K., buna karşın son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında kadrosuzluk gerekçesiyle emekli edildi.

Kararı Cumhuriyet’e değerlendiren Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, aralarında kendisinin de olduğu askerlerin 2012’de Ergenekon ve Balyoz sürecinde benzer bir yöntemle tasfiye edildiklerini anımsattı.

“Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalar FETÖ orkestrasyonunda en rezil ve ahlaksız tasfiye davalarıydı” diyen Gürdeniz, şöyle konuştu: “Benim gibi onlarca amiral ve subay 2012 şurasında TSK Personel Kanunu ve Askeri Ceza Hukuku’na tamamen aykırı şekilde tasfiye edildi. Söz konusu Yüksek Askeri Şura’da bırakın siyasileri ve orgeneralleri, görevli iki oramiral dahi tasfiyelerin hukuksuz olduğunu bildiği halde muhalefet şerhi düşmedi. Bugün de Deniz Albay F.K., hakkında beraat talep edilmişken emekli edildi. TSK’nin nitelikli personele son derece ihtiyaç duyduğu dönemde muharip bir subayın tamamlanmamış bir dava üzerinden tasfiyesi düşündürücü. Hukuk ve kamu gücünün siyasallaşması değişmemiş.”

‘Sarıklı amiral’e dokunan yandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. nasıl,ne şekilde olursa olsun dinci siyasi yapılara hiç bir taviz verilmemesini çok iyi anlaşıldı ama KK ve Ychp anlamıyor,acaba neden???

  2. 3. Dünya Savaşı çıkma olasılığı varken askeri konularda daha titiz olunmalı, siyasete bulaştırılmamalı. ülkemiz için risk çok büyük.

  3. Albayi emekli ettinizde, bu sarikli nerede. Herhalde terfi etmislerdir.
    Bugun Askerin hakkini koruyacak bir Komuta Kademe maglesef kalmadi. Bir Genel Kurmay Baskani vardi evlere senlik. Boynunu surekli egip tutugu icin Milli Savunma Bakani yani Sekreteri yapildi.
    TSKyi adam oyle sekillendirdiki, TSK var mi yok mu belli degil.

  4. 8 Ağustos 2023, 10:33

    Bu tarikatçı amiral ne yapıyor şu an, görevde mi? Onu da diyanete atasaydınız da adam orada kendini bulsaydı, hazır başkan da Ali Erbaş efendiyken. Muhtemelen babasının zoruyla subay olmuştur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!