Sarrac'ın istifa haberine Erdoğan'dan ilk yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın görevi bırakacağını açıklamasıyla ilgili "Bu haber bizler için üzüntü verici olmuştur" dedi.

Sarrac'ın istifa haberine Erdoğan'dan ilk yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın görevi bırakacağını açıklamasıyla ilgili "Bu haber bizler için üzüntü verici olmuştur" dedi.

Koronavirüs önlemleriyle ilgili de "Mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız" diyen Erdoğan, "Bunları keyfimizden yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır" ifadelerini kullandı.

Aşı çalışmalarıyla ilgili de Erdoğan "Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz" dedi.

ORUŞ REİS'İ NEDEN ÇEKTİK?

Erdoğan, Oruç Reis gemisinin bölgeden çekilmesiyle ilgili de "Oruç Reis’i bakım için limana çektiysek bunun anlamı var, diplomasiye fırsat tanıyalım diye yaptık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

"Halkımız kurallara uymadı. Şimdi işi sıkmak zorundayız. Bilim Kurulumuz, Sağlık Bakanlığımız tedbirleri artırma durumunda. Bunu yapmak zorundayız. Bunlar zevkimizden olan şeyler değil. Halkımıza olan duyarlılığımızdandır. Halkımızın sıkıntı yaşamaması içindir. Bir olumlu dönüş bazı illerde başladı."

AŞI NE ZAMAN?

"Sıkı bir şekilde devam ediyor. Özel sektör bu konuyla ilgili olarak bu çalışmalara devam ediyor. Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz."

SERRAC'IN İSTİFA HABERİ

"Geçen hafta Sayın Serrac ile bir kabulüm olmuştu. Ardından böyle bir gelişme bizler için üzüntü verici. Libya gibi bir yerde Trablus'ta bir ara çok olumsuz gelişmeler oldu. Bizim oraya müdahalemizle Sayın Serrac ve ekibi darbeci Hafter'in işgalinden kurtulma duruma geldi. Darbeci Hafter her geçen gün kayba gidiyor. Eninde sonunda darbeci Hafter kaybedecek. Fakan Sayın Serrac'ın kendilerine bazı haberler ulaştırdık. Heyetlerimizin Libya Milli Mutabakat Hükümeti ile görüşmeleri olabilir. Bu işi olması gereken istikamete dönüştürürüz."

'ORUŞ REİS'İ LİMANA ÇEKTİYSEK BİR ANLAMI VAR'

"Birçok devlet başkanı veya başbakanlar yaptığımız görüşmelerde aracı konumuna girdiler. Başta Şansölye Merkel, Komisyon Başkanı Michel, İspanya Başbakanı Sanchez, Sayın Conte ile görüşmeler yaptık. Başka bir yaklaşım var. Yunanistan Başbakanı ile bir görüşme süreci olabilir mi? Bizim Miçotakis ile görüşme yapma konusunda sıkıntı yok. Ne görüşeceğiz aslolan budur. Meis'te yaptıklarını dayatma olarak yaparlarsa bunun anlamı yok. Oruç Reis'i limana çektiysek bir anlamı var. Bu anlamlı bir yaklaşımdır. Bakım çalışması bittikten sonra Oruç Reis tekrar görevine dönecektir. Diplomasiye imkan verelim. Yunanistan bu yaklaşımımızı olumlu karşılasın bir adım atalım diye yaptık. Görüşürüz, kaçamak yapma gibi bir durum yok. Yunanistan Cumhurbaşkanı adayı gelip gövde gösterisi yapacaksa, biz daha büyüğünü yaparız."

MISIR İLE GÖRÜŞME

"Burada çok farklı gelişmeler var. Mısır ile istihbari görüşmeler ayrıdır, bizim için engel yoktu ama Yunanistan ile Mısır'ın yaptığı anlaşma bizi üzmüştür. Yunanistan ile Mısır arasındaki bağlar ile bizim Mısır arasındaki bağlar farklıdır. Görüşmeler yapılabilir."