Savaş ilanı gibi tehdit… Trump: Vurun emri verdim!

ABD Başkanı Donald Trump'tan, İran ile gerilimi artıracak bir açıklama geldi. Trump, 'Gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İranlı savaş gemilerini imha edin' talimatı verdiğini duyurdu.

Savaş ilanı gibi tehdit… Trump: Vurun emri verdim!

Bir süredir ABD ile İran arasında Basra Körfezi’nden gergin günler yaşanıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD donanmasına, Amerikan gemilerini taciz etmeleri halinde İran savaş gemilerini vurma emri verdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD donanmasına, denizde bizim gemilerimizi taciz etmeleri halinde herhangi bir İran gambotu ya da gambotlarını imha etmesi ve vurması talimatı verdim” ifadesini kullandı.

ABD donanmasına bağlı beşinci filo, geçen hafta Devrim Muhafızları Ordusuna ait 11 sürat teknesinin, Basra Körfezi’ndeki 6 ABD gemisine tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiğini açıklamıştı.

Açıklamada, sürat teknelerinin yapılan uyarılara bir saat sonra yanıt verip bölgeden ayrıldığı ve herhangi bir çatışma yaşanmadığı bildirilmişti.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Devrim Muhafızları Ordusuna ait sürat tekneleri ile Basra Körfezi’nde bulunan ABD savaş gemilerinin karşı karşıya gelmesine ilişkin, “Basra Körfezi’nde istikrarsızlığın asıl faktörü, dünyanın diğer tarafından İran’ın sınırlarına gelen ve temelsiz iddialar ortaya atan Amerikalıların işgalci ve yasa dışı varlığıdır.” ifadesini kullanmıştı.

Kasım Süleymani suikastinin ardından ABD’nin bölgedeki askeri üsleri, İran güçlerinin hedefi olmuştu. Gerilim üzerine ABD, özellikle Basra Körfezi’ne büyük güç yollamıştı. Bu aşamadan sonra İran kuvvetleri ile ABD savaş gemileri arasında yakın temaslar yaşanmış, İran ABD’yi bölgede istikrarsızlığı körüklemekle suçlamıştı.