Savaşa doğru… Mehdi Ordusu aktif edildi

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, 2008 yılında lağvedilen 'Mehdi Ordusu'nun tekrar aktif ettiğini duyurdu. Mehdi Ordusu, ABD'nin Irak işgali sırasında ABD ordusuna sert direniş göstermişti.

Savaşa doğru… Mehdi Ordusu aktif edildi

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Sadr, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından, komutasındaki Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı’na “Irak’ı korumak için hazır olma” talimatı verdi.

Şii lider, paylaşımında “Mücahit Kasım Süleymani ve yanındakilerin şehadeti dolayısıyla İran İslam Cumhuriyeti’nin dini mercileri, hükümeti ve halkına taziyelerimi bildiriyorum. Hedef alınması (Süleymani’nin) cihat, muhalefet ve devrim ruhunu hedef almaktır. Ancak, bu durum bizim mücadele ve azmimizi durduramayacak.” ifadelerini kullandı.

Şii lider Sadr

Irak ve bölgenin tehlikelerden uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Sadr, ayrıca Iraklılara aklı selimle hareket etme ve soğukkanlı davranma çağrısı yaptı. Şii siyasi ve dini lider, komutasındaki milis güçlerinden Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı’nı da teyakkuz halinde olmaya çağırdı.

İşte İran’ın intikam alabileceği ABD hedefleri

Sadr, şunları kaydetti: “Irak’ta ulusal direnişin sorumlusu olarak Mehdi Ordusu ve Yevm el-Mevud Tugayı ve emrimizde bulunan tüm ulusal grupları Irak’ı korumak için hazır olmaya çağırıyorum.”

‘İSRAİL’İN SONU OLACAK’

Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi bünyesindeki Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali, ABD’nin düzenlediği saldırı sonucu Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürülmesinin ardından ‘Sukiastın karşılığı İsrail’in sonu, ABD’nin bölgeden çıkarılması olacak’ dedi.

HİZBULLAH’TAN İNTİKAM SÖZÜ

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ABD saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani için ‘intikam vaadinde’ bulundu.

Hizbullah lideri Nasrallah, şunları kaydetti:

“Geriye kalan bizler ise (Süleymani’nin) yolundan gitmeye devam edeceğiz. Hedeflerini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışacağız. Sancağını tüm meydan ve cephelerde taşıyacağız. Süleymani’nin bitmek bilmeyen çaba ve katkılarıyla büyüyen direnişi, kendisinin bereketli kanıyla daha büyük zaferlere ulaştıracağız. Aynı zamanda Süleymani’nin şu dünyanın en kötüleri olan katillerine adil şekilde kısas uygulamak tüm direnişçilerin görevidir.”

Kasım Süleymani kimdir? Neden ‘Yaşayan Şehit’ deniliyordu?