Savcılıktan ‘Metin Uca’ açıklaması

Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı, televizyon programcısı Metin Uca'nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak bir açıklama yayımladı.

featured

Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı, televizyon programcısı Metin Uca’nın gözaltına alınmasına dair bir açıklama yayımladı. Savcılıktan yapılan açıklamada, Balıkesir’in Edremit ilçesinde hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde Metin Uca’nın ifadesinin alınması için 16 Eylül ve 30 Kasım 2022’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Şüpheli, iki kez ifadeye geleceğini belirtmesine rağmen ifade vermeye gelmemesi üzerine hakkında çıkarılan ifade almaya yönelik yakalama kararı doğrultusunda İstanbul Havalimanı’nda yakalanmış, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınan ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır. Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma işlemleri devam etmektedir.” bilgisi verildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Havalimanı’ndan Ankara’ya gitmek üzere CIP terminaline gelen Metin Uca’nın Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi üzerinden sorgulaması yapıldı.

Uca, Edremit Sulh Ceza Hakimliği tarafından açılan bir dava kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan arandığının belirlenmesi üzerine gözaltına alındı.

Savcılığa götürülen ve burada ifadesi alınan Uca, 4,5 saat sonra serbest bırakıldı.

Savcıya ifade verdikten sonra salıverilen Uca, sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Edremit’teki bir gösterisi esnasında izleyicilerden birinin “Devlet büyüklerine hakaret ediliyor.” demesi üzerine gözaltına alındığını belirten Uca, ifadesini verdiğini ve destek verenlere teşekkür ettiğini söyledi.

thumbnail
İlişkili Haber

Metin Uca serbest bırakıldı… İlk açıklamasını yaptı

Savcılıktan ‘Metin Uca’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!