Savunma Sanayi'deki 'casusluk' operasyonunda yeni gelişme

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki ihalelerle ilgili teknik bilgi sızdırdığı tespit edilen casusluk ve rüşvet şebekesine ilişkin operasyonda yakalanan İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin tutuklandı.

Savunma Sanayi'deki 'casusluk' operasyonunda yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) bazı projeleri hakkında yabancı firma temsilcilerine bilgi aktardığı iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheliden 4'ü sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirildi. İki kişi ise emniyetten serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade veren şüpheliler, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Mahkeme, şüphelilerden E.Ö, E.A.D. ve M.S.A'nın yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmetti.

Savunma Sanayii Başkanlığında uzman olarak görev yapan eski proje müdürü Yusuf Hakan Özbilgin ise "göreve ilişkin sırrı açıklama" suçundan tutuklandı.

Yusuf Hakan Ö'nün, evinde bulunan 1,5 milyon avronun yanı sıra kiralık kasasında da 3 milyon avroya yakın parasının olduğunu beyan ettiği öğrenildi.

2018'de İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürlüğü yapan Yusuf Hakan Özbilgin’in, aralarında yabancı firma temsilciliği de yapan şirket temsilcilerine ihalelerle ilgili teknik bilgileri sızdırdığı iddia edilmişti. Bu yöntemle belirlenen kriterleri öğrenen şirketlerin, ihalelerde fiyatları kırarak haksız kazanç sağladıkları ortaya çıkmıştı. İhale bilgilerini sızdırarak vurgun yaptığı belirtilen Özbilgin ile birlikte yabancı firma temsilciliği yapan şirket sahiplerinin de aralarında bulunduğu 6 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın düzenlediği operasyonla gözaltına alınmıştı.