Saygı Öztürk: 'Ali Edizer doktorluktan alındı' haberleri doğru değil

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, sosyal medyadaki tepki çeken paylaşımları nedeniyle Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulunca hakkında inceleme başlatıldıktan sonra sözleşmesi feshedilen Menzilci Dr. Ali Edizer'in doktorluk mesleğinin sonlandırılmadığını yazdı. Edizer hakkında 'devlet büyüklerine hakaret' soruşturması açıldığı beliritldi. 

Saygı Öztürk: 'Ali Edizer doktorluktan alındı' haberleri doğru değil

Boşanmak yerine ikinci kadınla evlenme tavsiyesi ve medeni kanun aleyhine söylediği sözler nedeniyle görevinden alınan eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer'in, doktorluk yapıp yapamayacağına önümüzdeki günlerde Yüksek Sağlık Şurası’nın karar vereceği öğrenildi.

Edizer hakkında yürütülen soruşturmanın konusu ise sadece 'devlet büyüklerine hakaret etmek'. Edizer'in yeni görev yeri ise Güdül Devlet Hastanesi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Ali Edizer hakkındaki süreci bugünkü yazısında şöyle aktardı:

"Yapılan açıklamalarda, bu kişinin doktorluk mesleğinin de sonlandırıldığı söylendi. Ama bu gerçek değil. Çünkü, Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir yetkisi yok. Sözleşme feshi, başhekim yardımcılığı için. Güdül'e ise pratisyen doktor olarak 657 Devlet Memurları Kanunu'na göre atandı. Orada, yönetici değil, doktor olarak görev yapacak.

'HENÜZ SUÇ DUYURUSU YOK' 

Doktor olarak çalışıp çalışmayacağına Yüksek Sağlık Şurası karar verir. Bunun için önce Sağlık Bakanlığı'nın kişi hakkında soruşturma sonucu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunması, savcılığın da iddiaları yeterli bulması durumunda iddianame düzenleyip dava açması gerekiyor.

Dava açılırsa, mahkeme bu konuda Yüksek Sağlık Şurası'ndan kişinin mesleki yetersizliğinin kanıtlarla ortaya koymasını ister. Şuranın görüşü dikkate alınıp kişinin mesleğini yapıp yapamayacağına mahkeme karar verir. Bununla ya yetinilmez. Doktorun karara itiraz hakkı da var. Yani, 'Doktorluktan alındı' yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını biliniz.