Sayısal Loto'da aynı sayılar çıktı: 3,5 milyonda bir ihtimal gerçek oldu

Sayısal Loto'nun 28. çekilişinde de 6 bilen çıkmadı. Milli Piyango'nun 20 gün ara ile yapılan son iki Sayısal Loto çekilişinde 5 sayı aynı çıktı. CHP'li vekil Deniz Yavuzyılmaz, “Bu 3.5 trilyonda bir ihtimal” diyerek tepki gösterdi.

Sayısal Loto'da aynı sayılar çıktı: 3,5 milyonda bir ihtimal gerçek oldu

Sayısal Loto’da yaşanan sistem değişikliğinden sonra 49 rakam arasından 6 rakam bilmek gerekirken şimdi 90 rakam arasında 6 bilmek gerekiyor. Son olarak Sayısal'ın 28. çekilişte de yine 6 bilen çıkmadı.

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, “90 rakamdan 6'sını tutturmak, 622 milyonda bir ihtimal… Bu nedenle 28 çekiliştir kimse bilemiyor. Biriken paranın tümü de bir sonraki çekilişe aktarılmıyor. Yeni sistem ‘Kimse bilemesin' diye kurgulanmış. İsmini ‘Çılgın Sayısal' diye değiştirip, 6 tutturma ihtimalini yok ettiler. Çılgın Sayısal, dünyadaki şans oyunları arasında büyük ikramiye çıkma olasılığı en az olan oyun” dedi.

Yavuzyılmaz şöyle devam etti:

“1 Ağustos 2020'de özelleştirilip Milli Piyango'dan Sisal Şans şirketine devredilen şans oyunları çekilişlerinde soru işaretleri artmaya devam ediyor. Sisal Şans, Milli Piyango'nun 1-49 rakam arasında 6 bilene büyük ikramiyeyi verdiği sayısal loto çekiliş kurallarını değiştirdi. Oyunun adı Çılgın Sayısal Loto oldu. Rakam aralığı 1-90'a çıkarıldı, 1.5 TL olan kolon fiyatını da yüzde 100 zamla 3 lira yapıldı. Bu oyun Milli Piyango'dayken 2018'de büyük ikramiye en fazla 9, 2019'da ise en fazla 8 kez devretti. Şimdi ise 28'inci kez devrediyor çünkü kimse 6 rakamı bilemiyor.”

'ŞİRKET KAZANIYOR'

Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Piyango'nun yaptığı çekilişlerde 1-49 arasındaki rakamlarda 6 tutturma ihtimali 14 milyon birdi. Şimdi ise 1-90 arasındaki rakamlarda 6 tutturma ihtimali 622 milyonda bir. Yani neredeyse imkansız. Büyük ikramiye vatandaşa çıkmıyor hep kasaya kalıyor. 28. çekilişte 6 tutturan olsa 67 milyon 518 bin lira alacaktı. 29. çekilişte ise büyük ikramiye 68 milyon 79 bin lira oldu. 561 bin lira eklenmiş. Hasılatın tümü bir sonraki çekiliş ikramiyesine eklenmiyor, çoğu kasaya gidiyor. Vatandaşa dağıtılacak ikramiye tutarı da birikenden az oluyor. Oynanan kolon sayıları da açıklanmıyor. Şirketin kasası vatandaşa dağıtmadığı parayla doluyor”

Yavuzyılmaz “3,5 trilyonda bir ihtimal gerçek oldu. Altı adet numaranın beşi aynı çıkıyor. Üstelik 644 kişi de bu rakamları bilmiş, inanılması güç bir durum” dedi ve şunları söyledi:

"Bu, Sayısal Loto tarihinde yapılan toplam 1335 çekiliş içinde, oynanan kolon sayısına oranla en yüksek 5 bilen kişi sayısı. Eğer Sayısal Loto çekilişlerinde 5 bilen sayısı 256 kişinin üzerine çıkıyorsa, bu durum çekilişlerdeki bilimsel hesaplamaları zorlayan bir müdahale olduğu ihtimalini artırıyor."

VERYANSIN TV PİYANGODAKİ SKANDALI YAZMIŞTI

Demirören Holding ve İtalyan firması Sisal S.P.A’nın ortaklığı olan Sisal Şans’ın satın aldığı Milli Piyango’da skandallar bitmiyor. Milli Piyango'yu devralan Sisal Şans, 50 milyon avro altyapı ve teknoloji yatırımı yaptığını söylemiş ancak ilk günden sistem hata vermişti. Üye olan kullanıcıların bazıları bir anda hesaplarında 100 bin TL’nin olduğunu görünce şaşırmış, konu haberlere taşınmıştı. Üyelik sistemi üzerinden çevrimiçi (online) oyun oynanabilen Milli Piyango’da yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, yazılımda olan bir hata nedeniyle bazı üyelerin başka bir üyenin sistemine yanlışlıkla girebildiği ortaya çıktı. Bu durumda da sistemine girilen bazı üyelerin hesabından oyunlar oynandığı ve bu üyelerin hesaplarında bulunan paraların tükendiği öğrenildi. Mağdurlar şirkete bu konuda şikâyetlerini belirtseler de henüz bir sonuç alınamadığı bildirildi.

İlgili haber: Milli Piyango’da skandal!