Sayıştay incelemesinde skandal: İSKİ araçları yürümeden yakmış!

Sayıştay, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) hesaplarında ilginç verilere ulaştı. İncelemede İSKİ'ye ait bir aracın, sadece 1 kilometre yol yaptığı halde bir yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi gösterildiği ortaya çıktı.

Sayıştay incelemesinde skandal: İSKİ araçları yürümeden yakmış!

İstanbul’da israf meselesi tartışılırken Sayıştay’ın İSKİ araçlarının bir yıl içinde yaptığı kilometrelerle harcadığı yakıtları inceleyip tablo halinde ortaya koyduğu iddia edildi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, İSKİ’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, İSKİ’ye ait bir aracın, sadece 1 kilometre yol yaptığı halde bir yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi gösterildiğini ortaya çıkardı.

KAYITTA BULUNMAYAN ARAÇLARA DA YAKIT ALINMIŞ!

Sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, İSKİ kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi. Sayıştay’ın tespitine göre, bir araç 100 kilometrede ortalama 3-5 litre motorin tüketirken, İSKİ’nin araçları kilometre başına 20-30 litre tüketti. İSKİ yönetimi, Audi A-8, Volvo XC-90 ve Audi A6 Lımousin marka lüks araçlar da kiraladı.