Sayıştay’ın yeni başkanı Metin Yener oldu

featured

TBMM Genel Kurulu’nda, Sayıştay Başkanlığına, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener seçildi.

TBMM Genel Kurulu’nda Sayıştay Başkanlığı seçimi yapıldı. Genel Kurul’da gizli oyla yapılan seçimde, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy yarıştı.

Yener, 255 oyla Sayıştay Başkanlığına seçilirken, Aksoy 4 oy aldı. Seçimde 1 boş oy çıkarken, 10 oy da geçersiz sayıldı.

METİN YENER KİMDİR?

Erdoğan’ın yıllardır yakın çalışma arkadaşı olan Yener, daha önce Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, ardından da Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Yener, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü oldu. Yener, bir dönem de Türkiye Boks Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yaptı.

Kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını ‘millet adına’ denetlemek ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamakla sorumlu kurum Sayıştay, AKP iktidarı döneminde ‘hesap soramaz’ hale geldi. Yener’in göreve gelmesi durumunda denetim işlevinin daha da zayıflayacağı yorumları yapılan Sayıştay’ın denetlediği kurum sayısı azaldı, yüzlerce sayfalık denetim raporlarını birkaç sayfaya kadar düşürdü.

Sayıştay Kanunu’nda 2010’dan bu yana sonra hiç işletilmeyen maddede, denetim sırasında suç teşkil eden bir fiile rastlandığında ilgili denetçiler tarafından derhal delillerin tespit edilerek durumun Sayıştay Başkanlığı’na bildirilmesi öngörülüyor.

Görevlendirilecek dairenin 15 gün içinde yapacağı inceleme sonucu kamu davası açılmasını gerektirecek niteliğin görülmesi halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Ancak bu kanun hükmü, 11 yıldır uygulanmıyor.

Sayıştay’ın yeni başkanı Metin Yener oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  10 parmağında 10 marifet.
  Boks başkanlığından sayıştay başkanlığına.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Her gün Allah’ ın adını anarak, devleti ve milleti dolandırmaya tam gaz devam!

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ülke bitmiş, kadrolara bak…Ben çocuğu olmayan, benden sonrası yok diye yazanım…Çocuğu, gelecek nesli olanlar bu işlere daha duyarlı davransın….Bu kadar mı bittik yahu ???

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Utanç verici bir haber ama utanan yok!

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  En uygun kişi bulunmuş.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!