'Seçim hazırlığı' gibi revizyon... İşte AKP'nin Seçim Kanunu adımı

"Erken seçimin ayak sesi" olarak nitelendirilen Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nda AKP'nin yapmayı planladığı değişikliğin ayrıntıları netleşti. Buna göre vekilleri parti değiştirmesi zorlaşacak. Grup kurma sayısı 20'den 30'a çıkacak. İttifak içinde ve dışında farklı seçim barajı uygulanacak. Muhtarlık seçimleri genel seçimlerden farklı bir tarihte yapılacak.

'Seçim hazırlığı' gibi revizyon... İşte AKP'nin Seçim Kanunu adımı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AKP'nin hazırlığını yaptığı Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'nda değişkilik öngören çalışmada sona gelindiği bildirildi.

Taslağa göre ittifak içinde ve dışında farklı baraj uygulanması gündemde. Bu barajın 5'in altında 7'in üstünde olmaması düşünülüyor. Yani bir parti ister ittifak yapsın ister yapmasın en az yüzde barajına sahip olması gerekiyor.

VEKİLLERİN PARTİ DEĞİŞTİRMESİNE 1 YIL ŞARTI

Milletvekillerinin bir partiden başka bir partiye geçmeleri için de belli süre öngörülüyor. En son 2018 seçimlerinde yasalardaki boşluk nedeniyle seçimlere az bir zaman kala İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanlığına aday olması için 15 CHP'li vekil İYİ Parti'ye geçmiş, Akşener'in adaylığı kesinleşince tekrar partilerine geri dönmüştü. AKP milletvekili transferlerine yıl sınırlaması getirmeyi planlıyor. Bunun için de seçimlere 1 sene kala ya da seçim kararı alındıktan sonra milletvekili geçişlerinin olmamasına ilişkin düzenleme yapılması öneriliyor.

GRUP ŞARTI 30 VEKİLE ÇIKIYOR

Yeni sistemde vekil sayısı 550'den 600'e çıktığı için grup kurma sayısı olan 20 milletvekili şartının 30'a çıkarılması planlanıyor.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ AYRI ZAMANDA

Hükümete yakın Sabah gazetesinin haberien göre, AKP, özellikle büyükşehirlerde muhtarlık seçimlerinin seçim sonuçlarını çok yakından etkilediği görüşünde. AKP kaynakları, muhtarlık seçimleri için vatandaşların kendi yakınları seçilsin diye yaşadıkları büyükşehirlerden nüfus kaydını alarak memleketine taşıdığını, bunun da seçim sonuçlarını etkilediğini düşünüyor. Taslakta bununla ilgili de önemli bir değişiklik öngörülüyor. Bunun için yerel seçimlerle aynı anda yapılan muhtarlık seçimlerinin, 1 yıl önce veya 1 yıl sonra yapılması düşünülüyor.

PUSULA SİSTEMİ

Yine muhtarlık seçim sisteminin tamamen değiştirilmesi, diğer seçimlerde kullanılan pusula sistemine geçilmesi, muhtarların aday olup olmayacaklarının 10 gün önceden YSK tarafından kesinleştirilmesi gibi köklü değişiklikler öngörülüyor. AKP kaynakları, "Muhtar seçiliyor, mazbatasını almaya gidiyor, sabıkası olduğu için mazbata alamıyor. Bu durumda birçok muhtarlık seçimleri yenilenmek zorunda kalıyor. Yeni sistemde tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi aday olup olamayacağı seçimden önce kesinleşecek" ifadelerini kullandı.