Sedat Peker iddianamesinde Volkan Demirel ayrıntısı... Avukatından açıklama geldi

Gazeteci Timur Soykan, Halk TV’de katıldığı programda Sedat Peker iddianamesinin ayrıntılarını aktardı. Soykan, iddianameden Volkan Demirel'in çıktığını söyledi. Demirel’in avukatından açıklama geldi.

Sedat Peker iddianamesinde Volkan Demirel ayrıntısı... Avukatından açıklama geldi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Sedat Peker ve suç örgütüne yönelik hazırlanan 241 sayfalık iddianame 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Peker’in firari şüpheli olarak yer aldığı 26'sı tutuklu 92 sanıklı iddianamenin ayrıntıları Halk TV’de ‘Kayda Geçsin’ programında tartışıldı. Programa katılan gazeteci Timur Soykan, iddianamede geçen Volkan Demirel ayrıntısına değindi.

Timur Soykan, Emrah Sarıtaş'ın kuzeni ve Sedat Peker ile birlikte şirketi boşalttığı iddia edilen Eser Sarıtaş'ın ortağının Volkan Demirel olduğunu söyledi.

İddianamede Volkan Demirel'e bir suçlama yöneltilmediğini belirten Soykan, "Volkan Demirel'i defalarca kez uyarmışlar ancak kimseyi dinlememiş. Eda Sarıtaş ise Volkan Demirel'in işin içinde olduğunu iddia ediyor" ifadelerini kullandı.

VOLKAN DEMİREL’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Volkan Demirel’in avukatı Mahir Işıkay’dan bir açıklama geldi. Avukat Işıkay, iddialara ilişkin “Sayın Volkan Demirel’in adının geçtiği hususu ile ilgili olarak bazı kişilerin maddi gerçeğin ortaya çıkmasından ziyade sadece şahsi menfaatlerini düşünerek, adaleti yanıltmaya yönelik asılsız, yanlış, yalan ve iftiralarla dolu beyanlar” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Volkan Demirel’in başarılı futbol kariyerinin yanında yıllardır koleksiyonerlik yaptığı bu kapsamda ünlü sanatçıların eserlerini satın aldığı bilinen bir gerçektir. İnternetten yapılacak çok basit bir araştırma ile bu durum görülecektir. Sayın Volkan Demirel’e ait bu resim ve tabloların bedellerinin tamamen son kuruşuna kadar alın teri ile kazandığı para ile ödenmiş olup hepsi belgelidir.

Ayrıca müvekkilim Sayın Volkan Demirel’in yaptığı yatırımlar kapsamında satın aldığı taşınmazlardan yaptığı ortaklıklara kadar tüm işlemleri hukuka ve yasalara uygun yapılmış olup her işlemi resmi makamlarca onaylanmış belgeler ile sabittir.

Dava kapsamında yapılan bazı kişilerin yalan, gerçek dışı, yoruma dayalı beyanları müvekkilim Sayın Volkan Demirel’den ne kopartırız amacını taşımaktadır.”

Avukat Işıkay, müvekkili hakkında hiçbir soruşturma bulunmadığına, tanık olarak ifadesine başvurulmadığına dikkat çekerek, iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğunu belirtti.

SEDAT PEKER İDDİANAMESİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede örgüt lideri konumda yer aldığı iddia edilen Sedat Peker'in "Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme", "Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme", "Var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme", "Tefecilik" ve "Silahla kasten yaralama" suçlarından toplamda ağırlaştırılmış müebbet ile 262 yıl 8 aydan 392 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. 

Örgüt yöneticisi olan 9 şüphelinin "Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar, örgüt üyesi olası olan 46 şüphelinin "Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olma" suçundan 2 yıl 6 aydan 6'şar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. 22 şüphelinin de "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan 2 yıldan 4'er yıla kadar hapis talep ediliyor.

Ayrıca iddianamede örgüt yöneticisi, üyesi ve örgüt adına suç işleyen şüphelilerin "Kasten öldürmeye azmettirme", "Var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme", "Tefecilik" ve "Silahla kasten yaralama" suçlarından değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.