Sedat Peker’den Taşkesenlioğlu kardeşler hakkında yeni iddialar… Açıklama geldi

Sedat Peker, "Deli Çavuş” isimli Twitter hesabından eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile ilgili yeni iddialarda bulundu. Zehra Taşkesenlioğlu'nun boşanma aşamasında olduğu eşi Ünsal Ban'la görüştüğünü ve Ban'ın "öldürüleceğini düşündüğünü" ileri süren Peker, "Hayatını kurtarmak için yapıyorum" diyerek gizli çekilmiş bir videoyu yayınladı. Ali Fuat Taşkesenlioğlu da, Sedat Peker'in dün açıkladığı iddialar ile ilgili açıklama yaparak, ilgililer hakkında suç duyurusunuda bulunacağını söyledi.

featured

Organize suç örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker dün, kendisiyle bağlantılı “Deli Çavuş” isimli Twitter hesabından Bank Asya’nın 16 yıl yöneticiliğini yapan eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Deniz Meclisi üyesi Salih Orakcı’nın yolsuzluk ağını anlatmış, SPK Başkanı’nın kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun, Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sorunlarının çözümü için “12 milyon TL rüşvet istediğini” iddia etmişti.

Sedat Peker, bugün de yeni paylaşımlarıyla iddialarını sürdürdü.

‘SİHİRLİ ELLER DEVREYE GİRDİ’

FETÖ terör örgütünün finans ayağını oluşturan Bank Asya’da 16 sene üst düzey yöneticilikler yapan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile ilgili “Bankaya para yatıran herkes örgüt üyesi olmaktan ceza alırken buna hiç işlem yapılmadı” diyen Peker, şunları ileri sürdü:

“Bu kişinin FETÖ terör örgütü yöneticisi sayılmasına yetecek binlerce olay varken ben sadece birini anlatacağım. İzmir Aliağa’da atıl akkan isimli sözde bir iş adamına, Bankasya’ya devlet tarafından el koyulmak üzereyken sözde bir enerji yatırımı ile ilgili 100 milyon dolar kredi verdi ve şahıstan bu kredinin karşılığında hiçbir güvence almadığı gibi kefalet imzasını dahi almadığı ortaya çıktı. BDDK raporuna göre bu şahsın bir daha asla bankacılık yapmaması gerekir (resmî rapor). Krediyi alan kişinin de FETÖ terör örgütü iltisaklı bir kişi olmasından dolayı, ayrıca da devletin bankaya el koymadan önce içinin boşaltılmasını sağladığı için en iyi ihtimalle terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olması gerekir.

Ancak görünmeyen sihirli eller devreye girerek BDDK’nın resmî raporunu sümen altı ettiler. Halen daha işlemde değil. Bu rapor işleme koyulmadığı gibi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu Halkbank’ın genel müdür yaptılar.”

Şu anda SPK ile ilgilendiğini söyleyen Peker, “SPK’yı açıklıyorum ancak Halk Bankası’nda çok daha büyük skandallar var.” iddiasında bulundu.

‘SPK BAŞKANI ALİ FUAT’IN ÜÇ TANE GELİR KAPISI VARDI’

Peker, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun “rüşvet çarkının nasıl işlediği” konusunda ise şu iddialarda bulundu:

“SPK Başkanı Ali Fuat’ın üç tane gelir kapısı vardı. Birincisi SPK’da halka arz edilmiş şirketlerin sudan bahanelerle işlem görmesine yasak getiriyor ya da oynayan büyük oyunculara yasak getiriyor.

Yasak geldikten sonra çevresinde Diyarbakırlı Nedim Özbek olarak bilinen kişi ya da Ahmet ve Süleyman isimlerindeki yakınlarını devreye sokuyor. Bu kişiler biz işinizi hallederiz diyerek büyük paralar karşılığında bu yasakların kalkmasını sağlıyorlar. Rüşvet tarifesinde en küçük rakam 500 bin dolar. Üst limit ise açık yani sınırsız. Buna bir örnek vermek gerekirse Kütahya Şeker Hisse senetlerinde yasak yiyen Abdullah isimli şahıstan 1 milyon 250 bin dolar aldılar. Vakit sorunum olduğu için bu arkadaşın soyadına bakamadım, gazeteci arkadaşlar araştırırsa zaten bulurlar.

Taşkesenlioğlu’nun ikinci gelir kapısı tüm bedelli şirketlerden %6 para almasıdır. Bedelli nedir diye sorarsanız şudur. Bir şirketin sermayeye ihtiyacı varsa hisse sahiplerinden yani küçük yatırımcıdan para toplaması gerekir. Ancak Taşkesenlioğlu yine sudan bahanelerle bu izni vermeyip işi yokuşa sürer. Biraz önce isimlerini söylediğim Nedim Özbek, Ahmet ve Süleyman ismindeki yakınları devreye girer.

‘KOÇ VE SABANCI BUNUN DIŞINDA’

Buna da bir örnek vermek gerekirse AVOD isimli firma yıllarca bedelli yapmak istedi. Ancak Ali Fuat bunu hep engelledi. Ancak giderayak AVOD Holdingin sahibi Nazım Bey’in % 100 bedelli istediğini bile aşıp %200 bedelli izni verdi. Bunun karşılığında 4 milyon 250 bin dolar para aldı. Son 3 yılın bedelli listesi çıkarılırsa bu firmaların tamamından para aldılar. Ancak diş geçiremeyecekleri Koç ve Sabancı gibi firmalar bunun dışındalar. Halka arzlardan çok büyük paralar alındı.

Bu sebeple şirketi devrediyorlar. Nesrin Kakırman, Taşkesenlioğlu ailesinin küçüğü. Evlilikten dolayı soyismi farklı.”

‘180 MİLYON DOLARINI VİLLASINDA VE İKİ DAİRESİNDE SAKLIYOR’

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun 100’e yakın mal varlığı olduğunu, bunları yakınlarının üzerine geçirdiğini öne süren Peker, “Yüce devletimizin şerefli polislerine samimi ihbarımdır: Ali Fuat Taşkesenlioğlu 180 milyon dolarını Bahçelievler’deki villasında ve Halkalı’daki bir apartmanda olan karşılıklı iki dairesinde saklamaktadır. Bu olaylar basına düşünce paraların büyük bir bölümünü taşıdı. Ancak bir bölümünün halen o evlerde olduğunu biliyoruz. Evlerin adresi baz istasyonu kayıtlarından çıkarılabilir.” ifadelerini kullandı.

‘BU EVLERDE 4 TANE KASA BULACAKSINIZ’

Peker, iddialarını özetle şöyle sürdürdü:

“Bu evlerde 4 tane büyük kasa bulacaksınız. Paralar o kasaların içinde. Daha önce bahsettiğim Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun oteli bitti. Otel İkitelli’de 5 yıldızlıdır. Otelin ismi QUA OTEL ancak o bölgede 2 tane QUA otel var onun da detayını birazdan yazacağım Otelin sahibi Ali Ercan görünüyor (Ercanlar Grup). Ali Fuat’ın SPK başkanı olduğu döneminde bu kişinin şirketi halka arz oldu. Bu halka arzlar tartışmalı yani şaibeli halka arzlardı. Şirketin birinin ismi QUA GRANITE diğerinin ismi ise GEZİNOMİ dir. Bu şirketlere para yatıran küçük yatırımcılar şu ana kadar paralarının 2/3’sini kaybettiler. Belki onların içinden bir tanesi intihar etti. Belki her şeyini kaybedip sokağa düştü. Bu belkiler uzatılabilir. İşte size yüce dinimizi anlatıp, bir kalem oynatmayla milyonlarca milyarlarca dolarları çalanlar bunlar. Sonra da din elden gidiyor, vatan elden gidiyor…

Bu şirketlerin de büyük ortağı Ali Fuat’tır. Bir de bunlar çaldıkları paraları başkasının üzerine güvenerek nasıl yapıyorlar size onu da anlatayım. Bu din vatan sömürücüleri var ya bunlar bırak başkasına güvenmeyi kendi anasına babasına kendi çocuklarına bile güvenmezler.

Kıymetli dostlarım sizlerin çoğunluğu bilmezsiniz. Hamili senet şeklinde düzenlenmiş şirket yapıları var. Mesela siz ticari sicilde o şirketi araştırırken sahibi olarak birini görürsünüz ancak o çoğunlukla çulsuzun tekidir. Ya da bir arkadaşına rica eder. Görünürde o vardır. Ancak şirketin hamili senetleri kimin cebindeyse şirketin sahibi odur.”

‘ÜNSAL BAN ÖLDÜRÜLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR’

Peker, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da boşanma dilekçesini mahkemeye verdikten sonra bu dilekçenin aynı anda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yollandığını belirterek, iddialarını şöyle sürdürdü:

“Aynı anda Ankara’da Ünsal Ban üzerinde polis tahkikatı yürütürken ayrıca da bir kriminal gruba gerekirse Ünsal Ban’ı herhangi bir bahane ile ortadan kaldırılması yönünde hazırlık yapmalarını söylerler. Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti’nin Erzurum milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı.

Ben de bu görüntüleri sizinle paylaşacam. Zehra Taşkesenlioğlu’nun elinde büyük bir kasap bıçağı varken seni öldüreceğim, diyor. Ayrıca da sinir krizi geçirerek abisi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kocası Ünsal Ban’ı kastederek siz para çalacaksınız siz para yapacaksınız ben ise rezilliğini yaşayacağım tarzında bir şeyler söylüyor. Sayın Savcılar, Sayın Hakimler, ben suç örgütü lideriyim bahanesiyle dediklerimi ciddiye almıyor havası yapıyorsunuz (tüm delillere rağmen) İktidar partisinin Erzurum milletvekilinden daha güvenilir şahit mi arıyorsunuz? Alın kendi ağzıyla söylüyor. Ünsal Bey senin adını geçirmememi videoyu şu an yayınlamamamı istemiştin (telefon konuşmamızda). Senin hayatını kurtarabilmek için bunu mecburen yapıyorum. Hem de akit yapmış olduğum 40 yaş altına yalan söylemiş olmamak için… yapıyorum.”

ALİ FUAT TAŞKESENLİOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sedat Peker’in dün açıkladığı iddialar ile ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ilgililer hakkında suç duyurusunuda bulunacağını söyledi.

Taşkesenlioğlu’nun Twitter hesabından paylaştığı açıklaması şöyle:

PEKER’İN İDDİASI NEYDİ?

Sedat Peker, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini iddia etmişti. Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söyleyen Peker, burada Mine Tozlu’dan 12 milyon lira danışmanlık adı altında “rüşvet” istendiğini öne sürmüş ve belge paylaşmıştı. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti.

Sedat Peker’in iddialarını doğrulayan Sineren, “Ben Sedat Peker’i eskiden tanırım ama bu bilgilere nereden ulaştığını bilmiyorum. Sadece tanışıklığımı var. Bana daha önce yaşadığım bu sıkıntılardan dolayı geçmiş olsun mesajı iletti. Sedat Peker’in yazdıklarında doğru olmayan ufak tefek şeyler var.” demişti.

Sedat Peker’den Taşkesenlioğlu kardeşler hakkında yeni iddialar… Açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Kendi kardesini dahi atese atmaktan cekinmeyen adamdan her turlu pislik beklenir. Kardesi de avanta vekil, kendi kardesine kul olmus. Kadin oldugu icin bir an icim acidi ama mustehakdir, bunlara acinmamalidir. Bunlar cumhuriyetimize acimadilar cunku.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!