Sedat Peker’e 3 yıl geciken operasyonun perde arkası

featured

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e 2018’de açılan suç soruşturması aradan 3 yıl geçtikten sonra ancak operasyona dönüştü. Sedat Peker’in yurt dışına kaçmasına sebep olan soruşturmanın detayları ortaya çıktı.

Gebzeli bir iş insanından 1 milyon lira tahsil eden Sedat Peker, iş insanının kendisinden şikayetçi olduğunu ve polis soruşturmasının başlatıldığını öğrenince parayı iş insanına geri verdi. Sedat Peker ve grubu hakkındaki operasyon donduruldu. Dosya ancak İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın atanması ile açıldı. Ancak Sedat Peker çoktan yurt dışına kaçmıştı.

İlk Burada TV’den Masum Gök’ün haberine göre 2014 yılında Ergenekon davasından tahliye olan Peker hakkında ilk suç soruşturması Gebzeli bir iş insanın Peker hakkında 19 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde verdiği ifadenin ardından açıldı.

İş insanı H.H.B, Sedat Peker tarafından kardeşinin borcundan sorumlu tutuldu. Sedat Peker, raconu kesmişti, H.H.B 11 milyon lira ödeyecekti. İş insanı H.H.B böyle bir borcu olmadığını söylese de Sedat Peker geri adım atmadı.“Benim param çok değerlidir. Ölüler mezardan ayaklansa dahi ben paramı alırım. Bu parayı ödersen dostluğumu kazanırsın, ödemezsen ömür boyu düşmanlığımı kazanırsın” diyerek son sözünü söyledi. 36 ay taksit yaptı, 1 milyon lirayı hemen aldı.

Sedat Peker tarafından “kesilen” borcun ikinci taksidini ödeyemeyen iş insanı H.H.B 19 Nisan 2018’de soluğu İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube’sinde aldı. İş insanı Sedat Peker’den şikayetçiydi.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Sedat Peker, bir süre sonra iş insanına tahsil ettiği 1 milyon lirayı adamları vasıtasıyla geri gönderdi. Parayı getirenler, “Reis’in senle bir sıkıntısı, sorunu yok” diyerek aldıkları 1 milyonu iade etti.

Oysa ki, tüm bunlar mafya raconunda görülmüş hareketler değildi.
İş insanının şilayetine rağmen soruşturma devam etti. Sedat Peker ve adamları 12 ay boyunca takibe alındı. Bu sürenin sonunda ise operasyon yapılmadı. Soruşturma adeta dondurulmuştu. Soruşturmanın operasyona dönüşmesi ise İstanbul Emniyeti’nde değişiklikler olması ile oldu.
Mustafa Çalışkan’ın Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na atanması Zafer Aktaş’ın İstanbul Emniyet Müdürü olması ile birlikte sümen altı edilen soruşturma dosyası açığa çıkartıldı. 3 yıl sonra yani Nisan 2021’de Sedat Peker ve adamlarına yönelik operasyona başlandı. Ancak, Sedat Peker yaklaşık 1 yıl önce 2020’de yurt dışına kaçmıştı bile.

Video haber için tıklayınız…

Sedat Peker’e 3 yıl geciken operasyonun perde arkası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!