Sedat Peker'den 'erişim engeli' açıklaması

Suç örgütü lideri Sedat Peker, sosyal medya hesaplarına erişim engeli kararı alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada ‘Bildiklerimi dumanla paylaşacağım, ama gene paylaşacağım’ dedi.

Sedat Peker'den 'erişim engeli' açıklaması

İetişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesine yönelik karar alındığını iddia etti. 

Akdeniz, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"'Sedat Peker’in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı'. 

'Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar "https" protokolünü kullandığı için Türkiye'deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye'de Twitter, YouTube ve Instagram'ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar "dize geldi". Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.''

SEDAT PEKER'DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Sedat Peker, şu paylaşımı yaptı:

“1-Youtube, Twitter ve Instagram hesaplarım mahkeme kararıyla ikinci kez kapatılmak isteniyor. Ancak bu platformların yöneticileri hali hazırda bunu uygulamıyorlar. Yani bizler gibi direniyorlar (bakalım ne kadar direnecekler).

2-Ben sizlerle bir akit yaptım. Bu sosyal medya hesaplarımı diyelim ki kapatmayı başardılar, size sözüm olsun gerekirse bildiklerimi dumanla paylaşacağım, ama gene paylaşacağım. Çünkü yapılan akitte verilen söz namustur.

3-Bunların hepsini önce deli edecem, sonrasında ise tedavi edecem. Her ne kadar hipokrat yemini etmemiş olsam da sizler layık gördüğünüz için, ben Psikiyatri Profesör Doktor Sedat Peker. Hekimlerin de sözü namustur."