'Şehidin adının verildiği okul ahıra çevrildi' iddiası

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum'un Ortaköy İlçesi Aşdağul beldesinde milyonlarca lira harcanarak şehidin adının verildiği Aşdağul Şehit Doğan Mutlu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun ahıra dönüştürüldüğünü söyledi.

'Şehidin adının verildiği okul ahıra çevrildi' iddiası

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve beraberindeki heyetten Ortaköy İlçe Başkanı Rıfat Uzunca, Aşdağul eski Belediye Başkanı Dursun Uzunca, İl Genel Meclis Üyesi Engin Demir ile bazı İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Ortaköy İlçesi Aşdağul beldesinde milyonlarca lira harcanarak inşa edilen ve şehit Doğan Mutlu’nun isminin verildiği yatılı okulu inceleyerek, okulun son durumu hakkında kamuoyuna bilgilendirmede bulundu.

'PROJENİN ATIL HALDEN ÇIKARILMASI GEREKİYOR'

Yeniçağ'dan Cuma Şahin'in haberine göre ahır yapıldığı iddia edilen okulun önünde konu ile ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, “36.000 m2 alana sahip, genişleme alanları da bulunan eğitim kompleksi, bölgeye hizmet edecek ve kalkınmasına destek verecek bir projeyle değerlendirilmesi gereklidir. 2 yıllık meslek yüksek okulu, veterinerlik, ziraat fakültesi olabilir. Ayrıca bölgede yapılan arkeolojik kazılardan gerek sergi gerekse de farklı amaçlarla da kullanılabilir” dedi.

'HALKIN PARASI HEBA EDİLMEMELİ'

Tahtasız, halkın parası ile yapılan okulun bu durumda bırakılmasının yanlış olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“1000 öğrencinin eğitim görebileceği okulda 15 derslik, müdür ve müdür yardımcısı odaları, ana sınıfı, laboratuar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, öğretmenler odası, hizmetli odası, 350 kişilik yatakhane (kız pansiyon, erkek pansiyon), 350 kişilik yemekhane ve 15 adet lojman bulunuyor.

Okulun kendi arazisi 36 dönüm, ayrıca yanında okul arazisine katılabilecek 30 dönüm arazi ise hazır bekliyor. Bu okul binası 7 yıl kullanıldı, sonra kapatıldı.

Şu anda atıl bir durumda, virane bir görünüm içerisinde. Bu bina halkın parasıyla yapılmıştır, heba edilemez. Talebimiz Ortaköy’ümüze, Aşdağul’umuza bölgemize katkı verecek bir faaliyetin yapılmasıdır.”