Şehir hastanesi ve köprü projelerine ‘mali karartma’ mı geliyor?

Yasama yılının açılmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba tekliften şehir hastaneleri ve köprülerin de içinde olduğu projelerle ilgili “mali karartma” düzenlemesinin çıktığı iddia edildi.

Şehir hastanesi ve köprü projelerine ‘mali karartma’ mı geliyor?

Cumhuriyet’in haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba teklifte tartışmalı projelerle ilgili ayrıntıları gizlenmesini öngören düzenleme çıktı.

AKP’li vekillerin imzasını taşıyan teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Komisyonda maddeleri kabul edilen düzenlemeye göre bütçe hazırlanırken artık proje bazında takip yapılmasının engellendiği ifade edildi. “Performans esaslı program bütçesi” adıyla getirilen düzenlemeye göre bundan sonra bütçe hazırlanırken işleve göre fonksiyonel sınıflandırmanın yapılmayacağı; böylece kamu harcamalarında özellikle proje bazlı yatırımların takibinin zorlaşacağına dikkat çekildi.

Muhalefet, düzenlemeyle kamu harcamalarının şeffaflığına gölge düşeceği ve 2003’ten önceki sisteme geri dönüleceği iddialarında bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, komisyonda yaptığı değerlendirmede, “Fonksiyonel bütçe çıkarılmış. Yani mali saydamlık ortadan kaldırılıyor. Bundan sonra şehir hastanelerine, köprülere verilen paraları göremeyeceğiz, denetlemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.