Şehit annesi Pakize Akbaba beraat etti

Cumhurbaşkanı'na hakaretten hakkında 4 yıl hapis cezası istenen Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, çıktığı ilk duruşmasından beraat etti.

Şehit annesi Pakize Akbaba beraat etti

Ankara’da Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

1993 yılında Van’ın Başkale ilçesinde teröristlerce girilen çatışmada şehit olan Astsubay Namık Ayhan Akbaba’nın annesi Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkında, CHP’nin, 5 Aralık 2017 tarihinde kadınların seçme ve seçilme hakkının 83’üncü yıl dönümünde düzenlediği ‘Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’ programındaki konuşmasında, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Ankara 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de izledi.

Duruşmada suçlamayı kabul etmeyen Akbaba, ‘Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’ programında yaptığı konuşmada suç unsurunun bulunmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmediğini söyleyen Akbaba, “Kadınlara yönelik bir etkinlikte kürsüye çıkıp konuştum. Yanlış bir şey konuşmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI AVUKATI: SEHVEN GÖNDERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı, başka bir davaya ait katılma dilekçesinin bu dosyaya sehven gönderildiğini bildirerek şikayetten vazgeçtiklerini söyledi. Mahkeme heyeti, suç unsurunun oluşmadığı gerekçesiyle Akbaba’nın beraatına hükmetti.

 

‘SUSTURMAK İSTİYORLAR SUSMAYACAĞIM’

Pakize Anne duruşmanın ardından adliye önünde kısa bir açıklama yaptı. Kendisine destek verenlere teşekkür eden Pazike Akbaba “Susturmak istiyorlar. Susmayacağım. Daha çok konuşacağım” dedi.

PAKİZE AKBABA NE DEMİŞTİ?

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, 5 Aralık 2017 tarihinde CHP tarafından düzenlenen Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nda kürsüden yaptığı konuşmada “Herkes haddini bilsin. Şimdi PKK bitti, FETÖ çıktı piyasaya. FETÖ Meclis’tedir önce Meclis’i temizle Meclis’i. Ben şehit verdim, saçımı süpürge ettim. Hepsi Atatürkçü, vatanını, milletini seven çocuklar yetiştirdim. Çocuklarımdan birisini askere yolladık. Ne yazık ki, hain bir kurşunla şehit oldu. ‘Analar ağlamayacak’ dediler… Niçin şehit geliyor? Gücünüz yetmiyorsa bırakın o görevi” demiş ve iktidar eleştirmişti.