Şehit babasını hedef almıştı… Can Ataklı’ya istenen ceza belli oldu

Şehit Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan’ın babasının “Hepiniz haklarınızı helal ediniz. Selahattin Demirtaş’a, Osman Kavala’ya özgürlük isteyenlere hakkımı helal etmiyorum” demesi üzerine yaptığı açıklamada "Şehit babası olunca canının istediğini söyleme hakkın mı var?" ifadelerini kullanan Can Ataklı hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Türk Devletleri Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı, Engin Karakuş ve Fatih Karaaslan ile Ali Yalçın “müşteki”, Can Ataklı ise “sanık” sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, 25 Aralık 2023’te sanık Ataklı’nın sosyal medya platformu YouTube’da yayınladığı 22 dakika 28 saniyelik videonun incelendiği anlatıldı. Ataklı’nın bu yayında kullandığı sözlerine ve savunmasına yer verildi.

‘SÖZLERİM ACILI BABAYA DEĞİL ONA MİKROFON TUTANLARA’

Ataklı’nın savcılıkça alınan savunmasında, “Soruşturmaya konu olan videodaki sadece 9 saniyelik bir bölüm maksatlı biçimde kesilip sosyal medya üzerinden paylaşılarak tüm hayatım boyunca hiç rastlamadığım bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Söz konusu 9 saniyelik bölümün önü ve arkası aslında hiçbir şekilde suç işleme kastım olmadığını, hep saygı duyduğum şehitler ve ailelerine hakaret içermediği görülmektedir. Nitekim o sözleri söylediğim anın hemen ardından bu sözlerim elbette acılı babaya değil ona mikrofon tutanlaradır dedim. Gelen tepkiler üzerine bir gün sonraki aynı kanalda yayınlanan videomda açılan linç kampanyasını anlattığım gibi oluşturulan algının etkisinde kalarak üzülen, kırılan ve öfkelenen bütün şehit ailelerinden özür dilediğimi dile getirdim. Yapılanın organize bir linç ve algı operasyonu olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar ki meslek yaşamımın da yazdıklarımın söylediklerimin göz önüne alınarak asla suçlu olmadığımı beyan etmek istiyorum” dediği kaydedildi.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Ataklı’nın sözlerinin kışkırtıcı tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler içerdiği, sözlerin, halkın bir kesimini diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa, ayrımcılığı gerektirecek nefrete yönlendirici nitelikte olduğu belirtildi.

Can Ataklı hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Ataklı önümüzdeki günlerde İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’nın düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan’ın cenaze töreninde dua edilmesinin ardından şehidin babası Mehmet Aslan, mikrofonu alarak, “Hepiniz haklarınızı helal ediniz. Selahattin Demirtaş’a, Osman Kavala’ya özgürlük isteyenlere hakkımı helal etmiyorum” demişti.

‘ŞEHİT BABASI OLUNCA CANININ İSTEDİĞİNİ SÖYLEME HAKKIN MI VAR’

Can Ataklı, YouTube hesabından yaptığı yayında şehit babasını hedef almış ve şehit Kemal Aslan’ın babasının serzenişi için şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir güruh, ‘PKK’ya hizmet ediyorsunuz, defolun gidin buradan…’ tamamen provokasyon ve iktidar kanadından düzenleniyor belli. Vatandaşın böyle bir tepki göstermesine falan gerek yok. Öbür tarafta mikrofon tutuşturuyorlar adamın eline. ‘Kavala’ya ve Öcalan’a özgürlük isteyenlere…’ Kimsin lan kimsin. Yani şehit babası olunca canının istediğini söyleme hakkın mı var? Ama eline mikrofon verip söyletenlere tabii bunu söylüyorum. Acılı bir adam. Ona diyorlar ki ‘Oğlunu PKK öldürdü. Bunlar da PKK’yı savunuyor.'”

Ataklı’nın sözleri sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Can Ataklı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Şehit babasını hedef almıştı… Can Ataklı’ya istenen ceza belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!